Zamknij

Wokalista Iron Maiden został honorowym obywatelem Sarajewa

Redakcja
03.11.2018 16:20
Sarajewo. Wokalista Iron Maiden Bruce Dickinson został honorowym obywatelem miasta
fot. Jon Furniss/Corbis/EAST NEWS

Bruce Dickinson, wokalista brytyjskiej grupy heavymetalowej Iron Maiden, został honorowym obywatelem Sarajewa. Decyzją została jednogłośnie podjęta przez radnych miejskich stolicy Bośni i Hercegowiny. To wyróżnienie dla muzyka, który wystąpił w Sarajewie podczas oblężenia miasta w 1994 roku.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak podał serwis "Global Voices", inicjatywę przyznania Dickinsonowi honorowego obywatelstwa miasta rozpoczęło stowarzyszenie artystów Concept Media. Wokalista Iron Maiden nie potwierdził czy pojawi się w stolicy Bośni i Hercegowiny 25 listopada, kiedy zaplanowano uroczystość związaną z nadaniem mu specjalnego wyróżnienia. 

Dickinson zapisał się w pamięci mieszkańców Sarajewa przez koncert z 14 grudnia 1994 roku. W tym czasie do ponad dwóch lat miasto było oblężone przez oddziały armii jugosłowiańskiej i sprzymierzonych z nimi serbskimi oddziałami paramilitarnymi. 

Zobacz także

Mimo to wokalista wraz z wówczas swoim solowym zespołem wystąpił w zrujnowanej stolicy, w której mieszkańcy zostali odcięci od podstawach środków do życia i codziennie groziła im śmierć. 

"To właśnie była nasza wiadomość w Sarajewie, że w tym całym szaleństwie jest mały bastion rocka i przez pięć minut masz trochę normalności. Jest światełko w tunelu. Tego typu wydarzenia są oznaką walki, ale bez użycia broni, bomb czy pocisków" - wspominał Dickinson w jednym z wywiadów pamiętny koncert w stolicy Bośni i Hercegowiny.

Szczegółowo tych wydarzeniach opowiada również film dokumentalny "Screem for me Sarajevo" w reżyserii Tarika Hodzica. Podczas trwającego 1425 dni oblężenia Sarajeva w latach 1992-1995 zginęło 11 541 osób. 

Zobacz także

RadioZET.pl/Global Voices/PTD