Zamknij

Saudyjski następca tronu: Izraelczycy mają prawo do swojego państwa

Redakcja
03.04.2018 11:42
Saudyjski następca tronu: Izraelczycy mają prawo do swojego państwa
fot. Wikimedia Commons

Izraelczycy mają prawo do pokojowego życia w swoim państwie - oświadczył w wywiadzie dla magazynu "The Atlantic" saudyjski następca tronu Muhammad ibn Salman. Światowe media oceniają to jako zaskakującą deklarację, gdyż Rijad oficjalnie nie uznaje Izraela.

- Wierzę, że zarówno Palestyńczycy jak i Izraelczycy mają prawo do posiadania własnego kraju, ale musimy zawrzeć pokój gwarantujący wszystkim stabilność i normalne stosunki - powiedział w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie saudyjski książę.

Stanowisko to jest zaskakujące, biorąc pod uwagę, że wiele państw arabskich, w tym Arabia Saudyjska, nie utrzymuje oficjalnych kontaktów dyplomatycznych z państwem żydowskim - wskazuje portal Fox News.

Na pytanie czy Saudyjczycy nie mają religijnych zastrzeżeń do istnienia państwa Izrael Muhammad ibn Salman odpowiedział: "Mamy motywowane religijnie obawy dotyczące przyszłości świętego meczetu w Jerozolimie (meczet Al-Aksa na Wzgórzu Świątynnym - PAP) oraz praw Palestyńczyków. (...) Nie mamy żadnych zastrzeżeń do innych ludzi".

Przebywający z wizytą w USA saudyjski książę zapewnił również w wywiadzie, że jeśli doszłoby do porozumienia pokojowego, to "byłoby dużo interesów między Izraelem i członkami Rady Współpracy Państw Zatoki Perskiej (CCG)".

RadioZET.pl/pap/maal