Zamknij

Życie na Marsie? Sensacyjne odkrycie naukowców

Redakcja
20.10.2018 15:24

Lodu na Marsie jest więcej niż sądzono. Na północnej półkuli odkryto jego ogromne ilości! Pokazała je pierwsza szczegółowa mapa Czerwonej Planety, przygotowana m.in. przez Polkę dr Annę Łosiak. Łatwo dostępny lód może ułatwić kolonizację Marsa i badania samej planety.

Życie na Marsie? Sensacyjne odkrycie naukowców
fot. Shutterstock

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Mapa przedstawia formy ukształtowania terenu. Niemal cała północna półkula Marsa to ogromna nizina. Ponad 3,8 miliarda lat temu najprawdopodobniej znajdował się tam ocean, ale od tego czasu większość wody i atmosfery uciekła w przestrzeń kosmiczną.

Niedawne badania pokazały, że w niektórych miejscach tego regionu pod powierzchnią można nadal znaleźć lód. To albo ślad po oceanie, albo pozostałości po niedawnym zlodowaceniu Marsa.

- Zlokalizowaliśmy formy terenu, które świadczą o tym, że na ogromnych powierzchniach, na głębokości do kilkudziesięciu metrów pod powierzchnią na północnych równinach planety jest dużo lodu - opisuje w rozmowie z PAP dr Łosiak.

Zobacz także

Tak duża ilość lodu na Marsie może ułatwić potencjalną kolonizację planety, zapewniając wodę potrzebną do utrzymania przy życiu astronautów.

- Teraz wiadomo, że nie trzeba mieć niebezpiecznych i skomplikowanych sposobów uzyskiwania wody, tylko wystarczy pójść za bazę i sobie tego lodu ukopać – mówi dr Łosiak.

Badaczka podkreśla, że zlokalizowanie lodu w tak wielu miejscach, daje możliwość zakładania baz w miejscach, które są interesujące z naukowego punktu widzenia. Badania trzech regionów Północnych Równin Marsa prowadzili naukowcy z Francji, Wielkiej Brytanii, Polski, Niemiec, Kanady, i Stanów Zjednoczonych.

RadioZET.pl/PAP/JŚ