Zamknij

Nowe fakty ws. śmierci Shinzo Abe. Zamachowiec myślał, że polityk był "członkiem tajnej organizacji"

08.07.2022 17:20

Podejrzany o zabójstwo byłego premiera Japonii Shinzo Abego przyznał się do winy i przekazał, że nie miało ono podłoża politycznego. Zamachowiec Tetsuya Yamagami sądził, że Abe był członkiem bliżej nieokreślonej organizacji, do której zabójca żywił urazę - przekazała w piątek policja.

Japonia
fot. Yomiuri Shimbun/Associated Press/East News

67-letni Abe został postrzelony w piątek przed południem czasu miejscowego podczas przemówienia w pobliżu dworca kolejowego w mieście Nara. Świadkowie mówili o dwóch bardzo głośnych wystrzałach. Według Reutersa Abe został trafiony w szyję i lewą część tułowia. Zmarł po kilku godzinach w szpitalu.

Shinzo Abe nie żyje. Został postrzelony przez byłego marynarza

Jako domniemanego sprawcę zatrzymano Tetsuyę Yamagamiego, 41-letniego byłego marynarza i członka morskich Sił Samoobrony Japonii. On sam przyznał się do winy i przekazał, że zabójstwo nie miało podłoża politycznego. Zdaniem policji, zamachowiec sądził, że Abe był członkiem bliżej nieokreślonej organizacji, do której zabójca żywił uraz.

Policja z miasta Nara na zachodzie Japonii, gdzie doszło do zamachu, na razie nie stwierdziła, czy organizacja, o której mówił Yamagami rzeczywiście istnieje, czy Abe mógł być z nią powiązany oraz dlaczego to właśnie on został wybrany jako cel ataku. Trwa dochodzenie i funkcjonariusze sprawdzają, czy zamachowiec działał sam.

Na miejscu zamachu zebrano wiele metalowych odłamków, jednak nie można na razie stwierdzić, czy pochodzą one od pocisku. Broń domowej produkcji, której użył Yamagami, została skonstruowana z połączenia różnych materiałów, takich jak metal i drewno.

Nie jest jeszcze wiadomo, czy sam pocisk również był wykonany chałupniczo. W domu zabójcy odnaleziono materiały wybuchowe w związku z czym zarządzono ewakuację mieszkańców budynku.

Shinzo Abe nie żyje. Był najdłużej urzędującym premierem w historii Japonii

Zabójstwo Abego stawia pod znakiem zapytania kwestię ochrony wysokich rangą polityków w Japonii, gdzie agresja polityczna i zbrodnie z użyciem broni palnej są bardzo rzadkie - pisze Reuters.

Abe był najdłużej urzędującym premierem Japonii. Pełnił tę funkcję w latach 2006-2007, a następnie 2012-2020. Zrezygnował z powodu nawrotu przewlekłej choroby jelit. Był konserwatystą. Jako szef rządu promował zacieśnianie sojuszu z USA i stymulację gospodarczą. Światowy przywódcy i dyplomaci przekazali kondolencje w związku ze śmiercią Abego.

Jego zabójstwo było pierwszym zamachem na sprawującego urząd bądź byłego premiera Japonii od 1932 roku, gdy ówczesny szef rządu Tsuyoshi Inukai został zamordowany przez oficerów marynarki wojennej.

RadioZET.pl/PAP