Zamknij

Silne trzęsienie ziemi w Argentynie. Wstrząs był odczuwalny w innych krajach

10.01.2021 09:47
Trzęsienie ziemi w Argentynie
fot. Twitter.com/National Centre for Seismology

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,1 nawiedziło w niedzielę prowincję Salta w Argentynie - poinformowało niemieckie centrum badań geologicznych GFZ. Epicentrum znajdowało się 37 km na północ od miasta San Antonio de los Cobres.

Trzęsienie ziemi było odczuwalne również w Boliwii, Chile i Paragwaju, z którymi graniczy argentyńska prowincja Salta. Media w Argentynie nie podały informacji o ofiarach czy poważniejszych zniszczeniach. Hipocentrum trzęsienia znajdowało się na głębokości 222 km - podano w komunikacie GFZ.

W promieniu 100 km wokół San Antonio de los Cobres mieszka około 10 tys. osób. Konstrukcje budynków są dostosowane do zagrożeń sejsmicznych - podkreślaja agencje.

Trzęsienia ziemi w Argentynie

Trzęsienia ziemi nie są rzadkością w Argentynie. Pod koniec listopada doszło dwukrotnie do wstrząsów w prowincji Salta. 30 listopada miało tam miejsce trzęsienie o magnitudzie 6,3, którego epicentrum było zlokalizowane 77 km na południowy zachód od miasta San Antonio de los Cobres. W przeddzień, 29 listopada, w tej samej lokalizacji doszło do trzęsienia o magnitudzie 5,9.

Najpoważniejsze w skutkach trzęsienie ziemi nawiedziło Argentynę w 1944 r. Jego epicentrum znajdowało się w prowincji San Juan na zachodzie kraju. Zginęło wtedy ponad 10 tys. ludzi.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP