Zamknij

Seks-skandal w amerykańskiej gimnastyce. 500 mln dolarów odszkodowania dla ofiar

Redakcja
16.05.2018 20:21
Seks-skandal w amerykańskiej gimnastyce. 500 mln dolarów odszkodowania dla ofiar
fot. PAP/EPA

Ofiary byłego lekarza amerykańskiej federacji gimnastycznej Larry'ego Nassara, który w czasie pełnienia funkcji dopuścił się molestowania seksualnego podopiecznych, otrzymają 500 milionów dolarów odszkodowania. Poszkodowane zawarły ugodę z byłym pracodawcą Nassara.

Uniwersytet Stanowy w Michigan zobowiązał się wypłacić 425 milionów 332 pozywającym go kobietom. Kolejne 75 mln przeznaczy na fundację, która ma przyznać odszkodowanie w przyszłości, jeśli ujawnią się kolejne ofiary.

- Ta historyczna ugoda jest możliwa dzięki odwadze ponad 300 kobiet i dziewczynek, które nie dały się uciszyć - powiedział prawnik ofiar John Manly.

Zadośćuczynienie nie dotyczy wszystkich poszkodowanych, a jedynie tych, które wytoczyły proces uniwersytetowi. Na razie nie zapadły decyzje wobec osób, które pozwały Federację Gimnastyczną USA, tamtejszy Komitet Olimpijski czy poszczególnych trenerów i członków sztabu.

Nassar był lekarzem w federacji i na uczelni w Michigan. Aktualnie odbywa karę 60 lat pozbawienia wolności w więzieniu federalnym za przestępstwa związane z pornografią dziecięcą.

Za molestowanie zawodniczek został w tym roku skazany na 175 lat więzienia przez sąd w Lansing (Michigan), a po oddzielnym postępowaniu w Charlotte (Karolina Północna) pozbawiono go wolności na 40-125 lat.

Zobacz też:

 Były lekarz kadry skazany na 175 lat więzienia. Miażdżące uzasadnienie sędzi

RadioZET.pl/pap/maal