Zamknij

Skandaliczne słowa Ławrowa. Ambasador Rosji wezwany na dywanik. "Niewybaczalne"

02.05.2022 14:07

Siergiej Ławrow, minister spraw zagranicznych Rosji, znów zszokował opinię publiczną. Tym razem we włoskiej telewizji Rete 4 powiedział, że "Żydzi to najwięksi antysemici", porównując Wołodymyra Zełenskiego do Hitlera. "Niewybaczalne" - napisał w poniedziałek na Twitterze izraelski szef dyplomacji Jair Lapid. Izraelskie MSZ wezwało ambasadora Rosji na "poważną rozmowę" - przekazał Reuters.

Siergiej Ławrow
fot. Rete 4

Siergiej Ławrow bez mrugnięcia okiem powtarza te same kłamstwa Kremla. W rozmowie z włoską telewizją Rete 4 padły najbardziej obrzydliwe tezy rosyjskiej propagandy. Widzowie mogli usłyszeć, że Ukraińcy to naziści, a masakra w Buczy, gdzie znaleziono setki ciał zabitych, została spreparowana przez Ukrainę.

Ławrow: "Żydzi to najwięksi antysemici". Izrael wzywa ambasadora Rosji

Szef MSZ Rosji poszedł jeszcze o krok dalej i prezydenta Wołodymyra Zełenskiego porównał do Hitlera toczącego walkę z własnym narodem. Ławrow, ku osłupieniu komentatorów, oświadczył, że fakt, iż Zełenski jest Żydem, nie zaprzecza istnieniu nazistowskich elementów na Ukrainie. - Najgorszymi antysemitami są Żydzi - powiedział.

"Uwagi ministra spraw zagranicznych Ławrowa prezentują zarówno niewybaczalne, jak i skandaliczne stanowisko i ukazują okropną historyczną pomyłkę. Żydzi nie mordowali samych siebie w Holokauście. Oskarżanie samych Żydów o antysemityzm to najniższy poziom rasizmu" - skomentował na Twitterze izraelski szef dyplomacji Jair Lapid.

Izraelskie ministerstwo spraw zagranicznych wezwało rosyjskiego ambasadora na "poważną rozmowę" dotyczącą tych komentarzy - poinformowała agencja Reutera. "To niewybaczalne, skandaliczne oświadczenie, straszny historyczny błąd i oczekujemy przeprosin" – powiedział Lapid, cytowany przez serwis informacyjny YNet.

Na temat uwag Ławrowa wypowiedzieli się także ukraińscy politycy. Minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba napisał na Twitterze, że Ławrow nie potrafił "ukryć głęboko zakorzenionego antysemityzmu rosyjskich elit. Jego haniebne uwagi są obraźliwe wobec prezydenta Ukrainy Zełenskiego, Ukrainy, Izraela i Żydów. Ponadto, ukazują, że Rosja jest pełna nienawiści wobec innych narodów".

"Bezpośrednie antysemickie uwagi Ławrowa, oskarżanie Żydów o wybuch drugiej wojny światowej i Holokaust, są dowodem na to, że Rosja jest dziedziczką nazistowskiej ideologii. Próbując napisać historię na nowo, Moskwa poszukuje argumentów mających na celu usprawiedliwienie masowego morderstwa Ukraińców" - skomentował doradca prezydenta Zełenskiego Mychajło Podolak.

RadioZET.pl/PAP/Reuters

WOJNA W UKRAINIE - RELACJA NA ŻYWO