Zamknij

Skandaliczne słowa papieża Franciszka. Jest reakcja ukraińskiego MSZ

04.05.2022 09:07
Papież Franciszek
fot. PAP

Nie milkną echa po szokujących słowach papieża Franciszka o przyczynach wojny w Ukrainie. Do wypowiedzi przywódcy Kościoła odniósł się rzecznik ukraińskiego MSZ Ołeh Nikołenko. - Wojna w Ukrainie nie została sprowokowana przez Ukrainę, NATO ani żadną inną stronę - powiedział jednoznacznie.

Papież Franciszek powiedział w wywiadzie dla "Corriere della Sera", że jednym z możliwych powodów rosyjskiej napaści na Ukrainę i postawy Władimira Putina mogło być "szczekanie pod drzwiami Rosji przez NATO". Dodał, że jest gotów spotkać się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Moskwie, natomiast na razie nie pojedzie do Kijowa.

Do słów papieża odniósł się rzecznik ukraińskiego MSZ Ołeh Nikołenko. - Doceniamy, że Ukraina pozostaje w centrum jego uwagi. Jesteśmy wdzięczni za wysiłki papieża na rzecz przywrócenia sprawiedliwego pokoju i zakończenia wojny, która w żaden sposób nie została sprowokowana przez Ukrainę, NATO ani żadną inną stronę - powiedział.

Ukraina reaguje na skandaliczne słowa papieża Franciszka

Nikołenko oznajmił, że Ukraina potwierdza swoją wolę dialogu i ponawia zaproszenie dla papieża do Kijowa. - I dla papieża, i dla całego świata stało się teraz absolutnie jasne, że ani Rosja, ani osobiście Putin nie są nastawione na zatrzymanie rozlewu krwi na ukraińskiej ziemi – powiedział rzecznik MSZ w Kijowie, apelując do Franciszka o podejmowanie starań na rzecz pokoju w Ukrainie.

Papież Franciszek powiedział włoskiemu dziennikowi "Corriere della Sera", że usłyszał od premiera Węgier Viktora Orbana, iż Rosja planuje zakończyć wojnę na Ukrainie 9 maja. "Bo teraz to już nie tylko jest Donbas, jest Krym, Odessa, ale i odcięcie Ukrainy od portu nad Morzem Czarnym, wszystko. Ja jestem pesymistą, ale musimy zrobić, co możliwe, by wojna zatrzymała się" - zaznaczył papież.

ZOBACZ TAKŻE. Wojna w Ukrainie na żywo

Watykan poinformował, że Franciszek przeszedł zabieg infiltracji kolana. Dodano, że od dłuższego czasu papież uskarża się na dotkliwy ból kolana, który spowodował, że ostatnio ograniczył częściowo swoje obowiązki.

- Jeśli miałbym doradzać Ojcu Świętemu, to sugerowałbym nie wypowiadać się na tematy międzynarodowe, bo dotychczasowe wypowiedzi nie napawały optymizmem, jeśli chodzi o kontakt z rzeczywistością Ojca Świętego – mówił Gość Radia ZET Tomasz Rzymkowski. - W sprawach doktrynalnych Papież jest nieomylny, ale w sprawach geopolitycznych czy bieżącej polityki – tutaj się strasznie myli – uważa polityk PiS. Gość Beaty Lubeckiej zaznaczył, że taka wypowiedź doprowadziła do wściekłości wielu katolików, zwłaszcza grekokatolików.

RadioZET.pl/ PAP/ Corriere della Sera

Wojna w Ukrainie na żywo. Najnowsze informacje

C