Zamknij

Skazaniec symulował gwałt w telewizji. Prezenter programu skazany przez sąd

02.09.2021 14:17
Symulacja gwałtu w telewizji
fot. SIA KAMBOU/AFP/East News

Prezenter telewizyjny z Wybrzeża Kości Słoniowej (WKS) został w środę skazany przez sąd w Abidżanie. Powodem była audycja, w której pozwolił skazanemu za gwałt pokazanie na manekinie molestowania seksualnego.

Sąd w Abidżanie, największym mieście WKS, jednoznacznie wskazał winę prezentera Yvesa de Mbelli za emisję odcinka popularnego show na antenie prywatnej telewizji Nouvelle Chaine Ivoirienne (NCI). W programie w poniedziałek został zaproszony mężczyzna skazany na 2 lata więzienia za gwałt.

Prowadzący przekazał mu manekina, aby zaprezentował na nim, jak molestował kobiety oraz zapytał, czy ofiary czerpały z tego przyjemność. Jak zaznaczyła agencja Reuters, program wyemitowano w porze największej oglądalności.

Symulacja gwałtu w telewizji. Szybka reakcja sądu

Rzecznik wymiaru sprawiedliwości WKS przekazał agencji Reuters, że sąd ukarał prezentera grzywną w wysokości 2 milionów franków CFA (ponad 13 tys. zł) i zakazał mu opuszczania Abidżanu przez rok.

De Mbella przeprosił dzień po emisji za odcinek i tłumaczył, że "chciał podnieść świadomość" na temat gwałtów. Również telewizja NCI przeprosiła widzów i wstrzymała emisję kolejnego programu z udziałem prezentera, która była planowana na piątek.

Program z udziałem skazańca i symulację gwałtu wywołała oburzenie wśród mieszkańców WKS. Internetową petycję w sprawie zdjęcia programu z emisji podpisało prawie 50 tys. osób. We wtorek niezależna rada ds. komunikacji WKS zawiesiła prezentera na 30 dni. Argumentowano, że de Mbella tolerował gwałt i uderzał w godność kobiet.

RadioZET.pl/Reuters

C