Zamknij

10 osób zmarło w Nigerii po wypiciu skażonego napoju pomarańczowego

17.04.2021 11:26
10 osób nie żyje po wypiciu soku pomarańczowego
fot. Shutterstock

Co najmniej 10 osób zmarło, a kilkaset z objawami zatrucia trafiło do nigeryjskich szpitali po wypiciu skażonego napoju pomarańczowego - informuje "The Guardian". Śledztwo wykazało, że w napoju znajdowała się hydroksyloamina.

Jak podaje Komisarz ds. Zdrowia stanu Kano w Nigerii, co najmniej 10 osób nie żyje, a 400 trafiło do szpitala po wypiciu skażonego napoju pomarańczowego. Aż 50 pacjentów poddawanych jest dializom.

Chorzy skarżyli się na wymioty, biegunkę i zawroty głowy. Badania wykazały, że w moczu części z hospitalizowanych pacjentów wykryto krew. - Spożycie produktu ma duży wpływ na nerki i inne ważne narządy - tłumaczy dr Aminu Tsanyawa.

10 osób nie żyje, a 400 trafiło do szpitala po wypiciu skażonego napoju pomarańczowego

Krajowa Agencja ds. Żywności i Leków poinformowała, że przyczyną zatrucia była substancja dodawana do proszku. Śledztwo wykazało, że w napoju pomarańczowym znajdowała się hydroksyloamina, czyli silnie trująca substancja będąca pochodną amoniaku.

Władze zaapelowały do mieszkańców Nigerii o nie kupowanie podejrzanych produktów. Początkowo uważano, że przyczyną zgonów i zatruć może być zanieczyszczona woda gruntowa, wykorzystywana do przygotowywania napoju.

Napój, który doprowadził do tragedii, jest towarem lokalnej produkcji, sprzedawanym w małych sklepach i na targach. Władzom nie udało się namierzyć producenta, ale doszło już do pierwszych aresztowań w związku z nielegalną sprzedażą produktu.

RadioZET.pl/ The Guardian/ polsatnews.pl