Zamknij

Śledztwo ws. zabójcy z Trebes objęło formalnie jego narzeczoną

Redakcja
27.03.2018 20:45
Śledztwo ws. zabójcy z Trebes objęło formalnie jego narzeczoną
fot. PAP/EPA

Francuscy prokuratorzy ds. antyterroryzmu, badający sprawę piątkowego zamachu w Trebes na południu Francji, wnieśli wniosek o formalne objęcie śledztwem 18-letniej narzeczonej napastnika Radouane'a Lakdima - poinformowała we wtorek prokuratura.

Marine P. została zatrzymana w związku z zarzutem o udział w spisku terrorystycznym - wyjaśniła prokuratura.

W piątek urodzony w Maroku Lakdim porwał samochód pod Carcassonne. Zabił pasażera i poważnie ranił kierowcę. Następnie ostrzelał policjantów, a później wziął zakładników w supermarkecie w pobliskim Trebes, gdzie zabił pracownika i klienta.

Policja wkroczyła do akcji i zabiła napastnika, wcześniej jednak ppłk policji Arnaud Beltrame zamienił się za zakładniczkę. Został ciężko ranny i zmarł w szpitalu.

Zobacz także

W sobotę śledczy znaleźli trzy ładunki wybuchowe w supermarkecie w Trebes, gdzie napastnik przetrzymywał zakładników. Zdaniem policji Lakdim planował znacznie bardziej krwawy zamach niż ten, który udało mu się przeprowadzić.

W jego mieszkaniu policja odkryła zapiski odnoszące się do Państwa Islamskiego, które wydają się być testamentem sprawcy.

W piątkowym zamachu na południu kraju zginęły cztery osoby, a 15 zostało rannych. Prezydent Emmanuel Macron zapowiedział w najbliższych dniach państwową uroczystość na cześć Beltrame'a, którą określił jako uroczysty "hołd narodowy".

RadioZET.pl/pap/maal