Zamknij

Śnieg paraliżuje Słowację. Ogłoszono stan katastrofy żywiołowej

Redakcja
03.01.2019 23:27
Śnieg paraliżuje Słowację. Ogłoszono stan katastrofy żywiołowej
fot. Shutterstock

Wichury i obfite opady śniegu spowodowały paraliż komunikacyjny na północnym-zachodzie Słowacji. W 12 miejscowościach ogłoszono stan katastrofy żywiołowej – podały w czwartek słowackie media.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Najwięcej świeżego śniegu spadło w Oravskiej Lesnej, gdzie warstwa pokrywy sięga 84 centymetrów. Stan katastrofy obowiązuje też w siedmiu innych miejscowościach powiatu Namestovo: Mutne, Oravske Vesele, Oravska Polhora, Sihelne, Rabcza, Novot' i Zubrohlava, a także w Skalitem w powiecie Czadca oraz w Lutiszach, Belej i Terchovej w powiecie Żylina.

Zobacz także

By utrzymać przejezdność głównych dróg, ekipy strażackie ze specjalistycznym sprzętem - w tym wozami na gąsienicach - skierowano do Oravskej Lesnej i Skalitego oraz do podtatrzańskiego Ździaru w powiecie Poprad.

Sytuację w Ździarze komplikują liczne, blokujące boczne drogi, samochody urlopowiczów, którzy w związku z trwającymi feriami szkolnymi przyjechali tam na narty. Prowadząca przez Ździar główna droga do przejścia granicznego na Łysej Polanie jest nieprzejezdna na długości około kilometra, utknęły tam również ciężarówki.

Zobacz także

Słowackie pogotowie górskie HZS (Horska Zachranna Slużba) apeluje do turystów o rozwagę w planowaniu wycieczek. W rejonach położonych powyżej 1500 metrów nad poziomem morza spodziewane są nadal wichury, osiągające w porywach prędkość od 135 do 160 kilometrów na godzinę. W Tatrach Wysokich i innych słowackich pasmach górskich obowiązuje podwyższony trzeci stopień zagrożenia lawinowego.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/JŚ