Zamknij

Stan wyjątkowy i lockdown. Restrykcje także dla osób zaszczepionych

24.11.2021 17:56

Rząd Słowacji zdecydował o wprowadzeniu ogólnokrajowego lockdownu z powodu wzrostu liczby zakażeń koronawirusem. Ograniczenia mają dotknąć także osób zaszczepionych. Od północy w kraju zacznie ponadto obowiązywać stan wyjątkowy.

lockdown na Słowacji
fot. Shutterstock

Słowacja wprowadza lockdown z powodu pogarszającej się sytuacji epidemicznej. Ze wstępnych informacji wynika, że w kraju mają być otwarte tylko sklepy z artykułami pierwszej potrzeby. Pracodawcy będą sprawdzać certyfikaty antycovidowe. Po 10 dniach rząd oceni skutki podjętych środków.

Od północy w kraju zacznie ponadto obowiązywać stan wyjątkowy. Związany jest on z wprowadzeniem zakazu wychodzenia z domów. Stan wyjątkowy ma obowiązywać 90 dni.

Stan wyjątkowy i lockdown. Restrykcje dotkną także zaszczepionych

Ograniczenia, których zakres przedstawi premier Eduard Heger, mają dotyczyć także osób zaszczepionych. O decyzji poinformował dziennikarzy wicepremier, minister gospodarki Richard Sulik.

Rządowi eksperci zalecali podjęcie jeszcze ostrzejszych restrykcji. Lockdown - ich zdaniem - powinien trwać trzy tygodnie.

Decyzja została podjęta w związku z rosnącą liczbą dziennych zakażeń SARS-CoV-2 i przeciążeniem systemu ochrony zdrowia. We wtorek laboratoria na Słowacji zanotowały ponad 10 tys. nowych zakażeń. To najwięcej od wybuchu pandemii w marcu 2020 r. W szpitalach jest 3200 pacjentów z COVID-19.

loader

RadioZET.pl/ Piotr Górecki (PAP)