Zamknij

Polscy narciarze zginęli w Tatrach na Słowacji. Spadła na nich lawina

14.02.2021 12:31

Dwóch skialpinistów z Polski zginęło po zejściu lawiny w Tatrach Zachodnich na Słowacji – poinformowała tamtejsza Horska Zachranna Służba. Jednej z osób udało się uwolnić spod śniegu i wrócić na polską stronę.

Lawina w Tatrach zabiła dwóch narciarzy z Polski
fot. Michal Ostaszewski/Reporter, zdj. ilustracyjne

Lawina w Tatrach na Słowacji zabiła dwóch Polaków. Słowackie służby ratownicze poinformowały o tragedii w niedzielny poranek. Jednej osobie udało uwolnić się spod śniegu i zaalarmować służby. "Kilkunastu zawodowych ratowników oraz ratowników ochotników z HZS zostało skierowanych w rejon, gdzie zeszła lawina" - podała HZS.

Ratownicy z psami podjechali na skuterach śnieżnych najbliżej miejsca, które wskazywał sygnał GPS. Odnaleźli pod śniegiem ciała dwóch osób. Poszukiwali trzeciej osoby do czasu, aż od ratowników TOPR z polskiej strony dowiedzieli się, że trzeci poszkodowany wrócił w rejon Hali Kondrackiej z lekkimi objawami hipotermii.

Lawina w Tatrach na Słowacji zabiła dwóch Polaków. Jeden uwolnił się ze śniegu

Ocalały z lawiny wydostał się spod śniegu, a następnie próbował odszukać zasypanych kolegów przy pomocy lokalizatora lawinowego. Jednak sygnał okazał się zbyt słaby. Ostatecznie dotarł na polską stronę do schroniska na Hali Kondrackiej.

Słowaccy ratownicy przewieźli ciała do Liptowskiego Gródka, gdzie przekazali je policji. Według HZS funkcjonariusze ustalają tożsamość zmarłych. Skialpinizm jest rodzajem sportu ekstremalnego w narciarstwie - mieszanką wspinaczki zimowej, wędrówki na nartach oraz zjazdu narciarskiego w terenie górskim.

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś intrygującego lub bulwersującego? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na informacje@radiozet.pl.

RadioZET.pl/Horska Zachranna Służba Facebook