Zamknij

Szczyt Grupy Wyszehradzkiej z udziałem kanclerz Niemiec. Tematami Brexit, relacje z USA i migracja

Redakcja
07.02.2019 15:35
Szczyt Grupy Wyszehradzkiej z udziałem kanclerz Niemiec. Tematami Brexit, relacje z USA i migracja
fot. PAP

– Zgodziliśmy się, że w ramach rodziny transatlantyckiej możemy się różnić, ale Unia Europejska i Stany Zjednoczone są filarem pokoju i demokracji i chcemy jak najbliżej ze sobą współpracować – powiedział premier Mateusz Morawiecki po szczycie V4 z udziałem kanclerz Angeli Merkel w Bratysławie. Dodał, że „życzyłby sobie, żeby Wielka Brytania pozostała w UE”.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak mówił Mateusz Morawiecki, w sprawie Brexitu potrzebne są teraz „kreatywne i elastyczne rozwiązania”.

– Czekamy na propozycje ze strony premier Theresy May – dodał premier.

Informował, że zarówno państwa Grupy Wyszehradzkiej, jak i Niemcy wyraziły stanowisko, że jest to „bardzo niedobre zdarzenie dla całej UE”. Zaznaczył, że decyzja jest honorowana i respektowana, ale – jak mówił – sam „życzyłby sobie”, żeby Wielka Brytania pozostała w UE.

Jak mówił premier, w trakcie rozmów podnoszona była też kwestia relacji Unia Europejska–USA.

– Zgodziliśmy się co do tego, że możemy się troszeczkę różnić w ramach tej rodziny transatlantyckiej, ale UE i Stany Zjednoczone są filarem pokoju, filarem demokracji i że chcemy jak najbliżej współpracować ze sobą, eliminować raczej niż wzmacniać mechanizmy protekcjonizmu handlowego, bo w oparciu o wolny handel rozwijamy się bardzo dobrze – mówił Mateusz Morawiecki.

Zaznaczył, że kraje V4 są dla Niemiec „najważniejszym partnerem handlowym, i to znacząco ważniejszym niż np. Francja albo Stany Zjednoczone, albo Chiny”.

mid-19207158

– To pokazuje, jaki jest dynamizm, jaka jest siła tutaj, w krajach Grupy Wyszehradzkiej – dodawał szef polskiego rządu.

Morawiecki zwrócił w tym kontekście uwagę, że premierzy krajów Wyszehradzkiej Czwórki (Polska, Czechy, Słowacja, Węgry) z powodzeniem integrują swoje stanowiska, chociaż pochodzą z różnych grup politycznych w europarlamencie.

Angela Merkel zaznaczała z kolei, że po majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego, europosłów czeka „trudne zadanie przygotowania budżetu UE”.

– Po wyborach do Parlamentu Europejskiego będzie przed nami stało zadanie przygotowania wieloletniej ramy finansowania. Będzie to bardzo duże i trudne zadanie. Chodzi o to, żeby było jak najmniej biurokracji, abyśmy mieli środki do budowania bezpośredniej demokracji, abyśmy walczyli o wolny handel – mówiła kanclerz Niemiec.

Zobacz także

Odniosła się też do kwestii migracji. Poinformowała, że projekt w tej sprawie realizowany będzie wspólnie z Marokiem, państwem, które – jak mówiła – „było miejscem ucieczki wielu ludzi”

– Chcemy dalej współpracować, chcemy usunąć przyczyny migracji – dodała Merkel.

Kanclerz Niemiec przypomniała też, że w 2019 roku przypada 30-lecie zburzenia muru berlińskiego, co jest ważne dla pamięci historycznej państw Grupy Wyszehradzkiej.

RadioZET.pl/PAP/JŚ