Zamknij

Pierwsza tragedia w sezonie narciarskim w Tatrach. Nie żyje 23-latek

16.12.2019 20:13
Pierwsza tragedia w sezonie narciarskim w Tatrach. Nie żyje 23-latek
fot. Centrum Prewencji Lawinowej, Horska Zachranna Slużba (HZS)

W Niżnych Tatrach na Słowacji zginął 23-letni narciarz. Mężczyzna poniósł śmierć w wyniku lawiny śnieżnej, która zeszła pod Chopokiem. To pierwsza ofiara śmiertelna na Słowacji w nowo rozpoczętym sezonie narciarskim.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

23-letni słowacki narciarz zginął w lawinie śnieżnej pod Chopokiem w Niżnych Tatrach. To pierwsza ofiarna śmiertelna w nowym sezonie narciarskim.

W górach panują teraz niezwykle niebezpieczne warunki. Na twardym, oblodzonym terenie jest ponad 50 cm świeżego śniegu, szczególnie groźnie jest w Niżnych Tatrach

 – informowało w swoich mediach społecznościowych słowackie Centrum Prewencji Lawinowej, Horska Zachranna Slużba (HZS).

Lawina przykryła jednego z narciarzy grubą warstwą śniegu

Do tragedii doszło w ośrodku narciarskim Jasna, gdzie zeszła lawina śnieżna. Jeden z narciarzy dostał się pod zwały śniegu. Drugi, ranny w nogę, znajdował się na powierzchni lawiny, ale nie był w stanie pomóc koledze. To on zawiadomił o zdarzeniu HZS.

Zobacz także

Jeden był całkowicie przykryty, drugi znajdował się na powierzchni z uszkodzoną nogą. Pomimo wysiłków ratowników nie udało się uratować życia mężczyzny znajdującego się pod śniegiem

 – czytamy w komunikacie służb.

Zobacz także

Ratownicy zjechali do żlebu pod Chopokiem na nartach i tam pies lawinowy podjął ślad, oznaczając miejsce, gdzie został zasypany narciarz. Wydobyto go na powierzchnię, ale nie zdołano uratować. Drugi narciarz został wyciągnięty ze żlebu na poziom nartostrady i zwieziony niżej, gdzie HZS przekazała go załodze pogotowia ratunkowego.

slowacja1
slowacja2
slowacja3
slowacja4
slowacja5

źródło zdjęć: Centrum Prewencji Lawinowej, Horska Zachranna Slużba (HZS)

Zobacz także

Chociaż na miejsce tragedii wzywany był śmigłowiec ratunkowy, nie mógł uczestniczyć w akcji z uwagi na silny wiatr w regionie, w którym HZS już wcześniej ogłosiła drugi stopień zagrożenia lawinowego w pięciostopniowej skali międzynarodowej. HZS przypomniała też, że w czasie zimowym lawiny są największym zagrożeniem dla turystów w górach.

 

RadioZET.pl/PAP