Zamknij

Słowacja. Władze apelują, by urlop spędzić w kraju. "Nie ma gwarancji powrotu"

18.06.2021 09:32
lotnisko
fot. Shutterstock.com

Słowackie władze zaapelowały o spędzenie wakacji w kraju lub o dojazd np. nad morze samochodem, tak by możliwy był szybki powrót do kraju w przypadku zaostrzenia obostrzeń pandemicznych. Szef MSW Roman Mikulec nie wykluczył powrotu do tak zwanej kwarantanny urzędowej.

Koronawirus w Polsce słabnie, jednak eksperci wciąż obawiają się bardziej zakaźnych mutacji. W Wielkiej Brytanii wariant Delta odpowiada już za około 90 proc. wszystkich przypadków. Brytyjski premier Boris Johnson ogłosił, że zniesienie obostrzeń ma być opóźnione o cztery tygodnie i nastąpić dopiero 19 lipca.

Pełni obaw dotyczących kolejnych miesięcy są nasi południowi sąsiedzi. W Bratysławie obradował centralny sztab kryzysowy. Apele związane są z pojawianiem się nowych mutacji koronawirusa. - Naiwnością byłoby przekonanie, że na Słowacji nie pojawi się wariant Delta - powiedział dziennikarzom minister zdrowia Vladimir Lengvarsky.

Słowacja. Władze apelują o spędzenie urlopu w kraju

- Nie chodzi o to, że chcemy komukolwiek uprzykrzyć życie. Chcemy chronić życie i zdrowie. Rozumiemy, że ludzie chcą wyjechać na wakacje - powiedział szef MSW Roman Mikulec. Do sprawy wprowadzenia nowych regulacji związanych z przekraczaniem granicy sztab kryzysowy ma wrócić w przyszłym tygodniu.

Możemy pojechać wszędzie, ale nie możemy zagwarantować, że kiedykolwiek będziemy w stanie wrócić. Prosimy wszystkich o spędzenie wakacji na Słowacji.

Epidemiolog Vladimir Krczmery

Na konferencji prasowej po posiedzeniu sztabu kryzysowego zachęcał, by do popularnej wśród rodaków Chorwacji wyjeżdżali oni prywatnymi samochodami.

Minister zdrowia przekonywał do szczepień i wezwał rodaków do podróżowania za granicę tylko do krajów o niskim ryzyku epidemii. Lengvarsky powiedział, że władze rozważają uruchomienie loterii, która będzie przeznaczona dla osób zaszczepionych.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP