Zamknij

Słowacja: 27-letni dziennikarz śledczy nie żyje. Pisał o oszustach podatkowych

Redakcja
26.02.2018 17:19
Słowacja: 27-letni dziennikarz śledczy nie żyje. Pisał o oszustach podatkowych
fot. Youtube

Makabryczne odkrycie w jednym z domów na Słowacji w miejscowości Velka Mača na zachodzie kraju. Ktoś zastrzelił dziennikarza śledczego Jána Kuciaka i jego partnerkę Martinę. 27-latek rozpracowywał w ostatnim czasie temat oszustów podatkowych.

Cała Słowacja jest wstrząśnięta zabójstwem młodego dziennikarza. Ten zatrudniony był w internetowej redakcji portalu Aktuality.sk należącego do Ringier Axel Springer Slovakia. Jak podają słowackie media, Kuciak w ostatnich tygodniach zajmował się oszustami podatkowymi. Pisał m.in. o Marianie Kočnerze, którego podejrzewa się o wyłudzenie 2 mln euro podatku VAT.

Niewygodny dziennikarz

Wcześniej, jak podaje Aktuality.sk, Ján Kuciak otrzymywał we wrześniu 2017 r. pogróżki od biznesmena, o którym pisał. Zgłosił sprawę na policję, jednak niewiele to dało. Media sugerują, że dziennikarz został zamordowany na zlecenie Kočnera.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku.

Prowadził śledztwo w sprawie wyłudzeń podatkowych

Sprawą morderstwa niewygodnego dla oszustów dziennikarza zajął się prokurator generalny Słowacji Jaromír Čižnár. — Jesteśmy zszokowani i przerażeni wiadomością, że Ján Kuciak i jego partnerka mogli stać się ofiarami okrutnej egzekucji. Chociaż okoliczności tego zdarzenia nie zostały jeszcze wyjaśnione, nie ma powodów, by sądzić, że jest ono związane z bieżącą pracą naszego kolegi. Ján Kuciak pracował Ringier Axel Springer na Słowacji przez trzy lata. Opłakujemy jego śmierć wraz z rodziną, przyjaciółmi i współpracownikami. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby wesprzeć wymiar sprawiedliwości w identyfikacji sprawców — czytamy we wspólnym oświadczeniu spółki Ringier Axel Springer Slovakia, Ringier Axel Springer Media, Ringier Axel Springer SE.

Dziennikarze wspominają swojego kolegę z pracy:

Zobacz także

RadioZET.pl/Fakt24.pl/Wirtualnemedia.pl/strz