Zamknij

Czołgi w bazie Nocnych Wilków. Słowacja zaniepokojona

Redakcja
31.07.2018 18:17
Słowackie władze zaniepokojone bazą Nocnych Wilków
fot. RFE/RL

Słowackie władze wyraziły "zaniepokojenie" bazą Nocnych Wilków w tym kraju. Rosyjski klub motocyklowy, który mocno wspiera politykę Putina i brał udział w aneksji Krymu, w swojej słowackiej siedzie ma czołgi i wozy opancerzone.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W wypowiedzi dla BBC News, rzecznik słowackiego ministerstwa spraw zagranicznych Peter Susko powiedział, że działania Nocnych Wilków w tym kraju muszą być "ostrożnie monitorowane". W jego ocenie wpływ członków motocyklowego gangu jest szczególnie szkodliwy w zakresie rozpowszechniania fałszywych informacji historycznych.

Zobacz także

BBC News przypomina, że Nocne Wilki uważają Krym za rosyjski, Stalina za wielkiego bohatera, a NATO za organizację przestępczą.

Słowacka siedziba rosyjskich motocyklistów znajduje się w miejscowości Dolna Krupa w zachodniej części kraju, 70 km na wschód od stolicy Bratysławy. Teren po byłej bazie wojskowej sprawdzili dziennikarze Radia Wolna Europa, którzy uchwycili na zdjęciach czołgi, wozy opancerzone oraz policyjne wyposażenie z demobilu.

Właścicielem bazy ma być Jozef Hambalek, szef Nocnych Wilków na Słowacji. Skutecznie próbował on uniemożliwić dziennikarzom kręcenie z drona tereny bazy. Hambalek tłumaczył, że sprzęt wojskowy ma służyć do otwarcia muzeum militarnego.

Prezydent Słowacji Andriej Kiska nazwał Nocnych Wilków "narzędziem reżimu, który był zaangażowany w okupację sąsiedniego kraju". W ten sposób nawiązał do udziału rosyjskich motocyklistów w aneksję Krymu Ukrainie przez tzw. zielone ludzki, czyli rosyjskie oddziały specjalne w 2014 roku. Ich zaangażowanie w operację przejęcia półwyspu potwierdziły amerykańskie władze.

- Działania gangu motocyklistów w świetle tych okoliczności stanowią jawne zagrożenie dla bezpieczeństwa naszego kraju. Utworzenie tzw. europejskiej siedziby Nocnych Wilków to kpina z oficjalnej pozycji Republiki Słowacji w kwestii aneksji Krymu i rosyjskiej polityki - dodał Kiska.

Zobacz także

Przywódcą Nocnych Wilków jest Aleksandr Załdostanow, pseudonim Chirurg. Jest on znany z popierania polityki prezydenta Rosji Władymira Putina, czym gospodarz Kremla odwzajemnia się m.in. udziałem w spotkaniach motocyklistów.

BBC News zaznacza, że baza Nocnych Wilków na Słowacji budzi szczególne kontrowersje ponieważ ten kraj jest członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Zobacz także

RadioZET.pl/BBC News/PAP/PTD