Zamknij

Zmiana władzy w Słowenii. Antyimigrancka SDS wygrywa wybory

Redakcja
03.06.2018 19:36
Zmiana władzy w Słowenii. Antyimigrancka SDS wygrywa wybory
fot. PAP

Opozycyjna, antyimigrancka Słoweńska Partia Demokratyczna (SDS) byłego premiera Janeza Janszy wygrywa niedzielne wybory parlamentarne - wynika z sondaży exit polls państwowej telewizji, według których ugrupowanie to zdobyło 24,4 proc. głosów.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Centrolewicowa, antysystemowa Lista Marjana Szareca (LMS) zajmuje drugie miejsce z wynikiem 12,6 proc., a socjalliberalna SMC byłego premiera Miro Cerara - trzecie z wynikiem 9,8 proc. Na czwartej pozycji uplasowała się Zjednoczona Lewica (9,5 proc.), a następnie Socjaldemokraci (9,3 proc.).

Zgodnie z tymi wskazaniami SDS może liczyć na 25 mandatów w 90-miejscowym parlamencie, LMS na 13, a SMC na 10, podobnie jak Lewica i Socjaldemokraci.

Wstępne wyniki wyborów w Słowenii mają zostaną opublikowane w niedzielę późnym wieczorem.

Jeśli wyniki exit polls się potwierdzą, będzie to oznaczać, że zgodnie z oczekiwaniami żadne z ugrupowań nie ma szans na samodzielną większość i w Słowenii będzie musiał powstać rząd koalicyjny. Według komentatorów w toku negocjacji może powstać koalicja z wykluczeniem partii Janszy. Przed wyborami wiele partii - SMC, Zjednoczona Lewica i Socjaldemokraci, a także liberalny Sojusz byłej premier Alenki Bratuszek i Demokratyczna Partia Emerytów Słowenii (według exit polls - po pięć mandatów) - deklarowało, że nie chce tworzyć z SDS politycznego sojuszu.

Jansza sprawował urząd premiera dwukrotnie, w latach 2004-2008 i 2012-2013. Jest sojusznikiem premiera Węgier Viktora Orbana, który podobnie jak Jansza sprzeciwia się imigracji.

Zobacz także

Rząd z Janszą na czele oznaczałby, że w Unii Europejskiej przybył kolejny rząd wypowiadający się przeciwko przyjmowaniu migrantów. W 2015 roku, w szczytowej fazie kryzysu migracyjnego, przez terytorium Słowenii w drodze do Europy Zachodniej przeszło ok. 500 tys. migrantów. Obecnie, według oficjalnych danych, w kraju przebywa łącznie 1000 uchodźców i osób starających się o azyl.

Przyszły rząd Słowenii będzie musiał zmierzyć się z zadaniem prywatyzacji największego państwowego banku, Nova Ljublanska Banka. Ustępujący gabinet zgodził się na jego sprzedaż w zamian za zgodę Komisji Europejskiej na pomoc państwa dla tej instytucji w 2013 roku. Nowy rząd będzie się musiał także zająć reformą niewydolnego państwowego sektora ochrony zdrowia i systemu emerytalnego.

RadioZET.pl/PAP/DG