Zamknij

Komitet Śledczy potwierdza: ustalono tożsamość zamachowca z Petersburga

Redakcja
04.04.2017 16:00
Ustalono tożsamość zamachowca z Petersburga. To Akabarżon Dżaliłow ur. w 1995 r..
fot. twitter

Pochodzący z Kirgistanu obywatel Rosji przeprowadził poniedziałkowy zamach samobójczy w metrze w Petersburgu, gdzie zginęło 11 osób, a 45 zostało rannych - poinformowały we wtorek kirgiskie służby bezpieczeństwa. To Akabarżon Dżaliłow ur. w 1995 r.

- Kamikadze z metra w Petersburgu to Akabarżon Dżaliłow, urodzony w 1995 roku - powiedział AFP rzecznik kirgiskich służb bezpieczeństwa Rachat Sałlajmanow.

W Petersburgu rozpoczęła się we wtorek trzydniowa żałoba po zamachu w metrze, w którym zginęło w poniedziałek - według oficjalnych danych - 11 osób. W szpitalach pozostaje 51 ludzi. Wciąż rozpatrywane są różne wersje zdarzenia, w tym mówiąca o zamachu samobójczym.

Zobacz także

Na liście osób znajdujących się w szpitalach, opublikowanej przez władze lokalne, jest troje niepełnoletnich. W poniedziałek minister zdrowia Rosji Weronika Skworcowa informowała o czterech hospitalizowanych osobach, których stan jest ciężki.

We wtorek po południu informacja została potwierdzona przez rosyjski Komitet Śledczy.

Komitet podał, że tożsamość Dżaliłowa ustalono na podstawie śladów na torbie z ładunkiem wybuchowym, który nie eksplodował. Torbę znaleziono w poniedziałek na stacji metra Płoszczad Wosstanija (Plac Powstania). Wcześniej rosyjscy śledczy ujawnili, że ładunek mógł zdetonować mężczyzna, którego zwłoki zostały odnalezione w trzecim wagonie pociągu metra w Petersburgu.

- Wyniki ekspertyzy genetycznej i nagrania kamer wideo dają podstawy, by sądzić, że właśnie człowiek, który był wykonawcą zamachu terrorystycznego w wagonie (metra), pozostawił torbę z ładunkiem wybuchowym na stacji metra Płoszczad Wosstanija - oświadczył Komitet Śledczy.

RadioZET.pl/PAP/MaAl, KM