Śmierć Chaszodżdżiego: Arabia Saudyjska składa kondolencje

Redakcja
22.10.2018 12:10
Śmierć Chaszodżdżiego: Arabia Saudyjska składa kondolencje
fot. V. Jones/Press Association/East News

Król Arabii Saudyjskiej Salman i następca tronu książę Muhammad ibn Salman rozmawiali przez telefon z Salahem Chaszodżdżim, synem opozycyjnego dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego – podała w poniedziałek agencja SPA. Chaszodżdżi zginął w saudyjskim konsulacie w Stambule.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Według opublikowanych rano przez państwową agencję prasową komunikatów w sprawie obu rozmów telefonicznych, zarówno monarcha, jak i książę Muhammad „przekazali kondolencje” synowi dziennikarza.

Ponad dwa tygodnie od zaginięcia publicysty władze Arabii Saudyjskiej przyznały w sobotę, że Chaszodżdżi zginął w saudyjskim konsulacie w Stambule. Agencja SPA poinformowała, że dziennikarz poniósł śmierć podczas kłótni i bójki na pięści z „wieloma osobami”.

Zobacz także

W niedzielę szef MSZ Arabii Saudyjskiej Adil ad-Dżubeir oświadczył, że zabójstwo Chaszodżdżiego to był „ogromny i poważny błąd”. Wskazał, że saudyjskie władze prowadzą dochodzenie w sprawie zabójstwa i zapewnił, że Rijad nie zna szczegółów zajścia w konsulacie w Stambule.

2 października krytyczny wobec rządów następcy tronu saudyjskiego księcia Muhammada ibn Salmana Chaszodżdżi wszedł do konsulatu Arabii Saudyjskiej w Stambule, by załatwić formalności związane ze ślubem, po czym ślad po nim zaginął.

Zobacz także

Wielka Brytania, Francja i Niemcy w niedzielę potępiły zabójstwo dziennikarza i zażądały od Rijadu wyczerpujących wyjaśnień. Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała, że jej kraj wstrzyma eksport broni do Arabii Saudyjskiej do czasu wyjaśnienia okoliczności śmierci Chaszodżdżiego.

RadioZET.pl/PAP/JŚ