Zamknij

Omal nie rozerwało 10-latki. Rosjanie zostawili pułapkę w pianinie

Bartłomiej Chudy
13.05.2022 07:32
10-latka uniknęła śmierci od niewybuchu w pianinie
fot. Rex Features/East News, zdj. ilustracyjne

10-letnia dziewczynka z ukraińskiego miasta Bucza przeżyła powrót do mieszkania tylko dzięki uwadze matki. Gdy otworzyła pianino, jej oczom ukazał się granat. - Cudem nie zadziałał - poinformował wiceszef ukraińskiego MSW Anton Geraszczenko.

Wojna w Ukrainie ukazała okrucieństwo okupacji Rosji, zwłaszcza w podkijowskiej Buczy, w której – po wycofaniu agresorów – odkryto dziesiątki ciał cywilów. Mieli oni związane ręce, liczne rany, uszkodzone kończyny.

O cudzie może natomiast mówić 10-latka, która otarła się o śmierć w najmniej spodziewanym momencie – po powrocie do domu.

Bucza. Omal nie rozerwało 10-latki. Rosjanie zostawili pułapkę

Jak relacjonował doradca szefa MSW Ukrainy, dziewczynka naraziła się na niebezpieczeństwo, zbliżając się do pianina.

"Granat ukryty w jej pianinie cudem nie zadziałał" – powiedział Anton Geraszczenko, cytowany przez PAP. Okazało się, że Rosjanie ukryli granat w mechanizmie młoteczkowym instrumentu. Kiedy rodzina wróciła do Buczy po wyjeździe Rosjan, znaleziono śmiercionośny ładunek wybuchowy. "Dzięki czujności matki nikomu nic się nie stało, a granat został rozbrojony przez specjalistów" - dodał ukraiński polityk.

Bucza była miejscem licznych zbrodni przypisywanych wojskom rosyjskim. Zamordowano tam kilkudziesięciu mieszkańców, wiele ciał miało ręce związane za plecami. Według szefa ukraińskiej Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ołeha Bondara jedną z głównych negatywnych konsekwencji inwazji wojsk rosyjskich na terytorium kraju jest masowe podłożenie przedmiotów wybuchowych, których użycie jest zabronione przez prawo międzynarodowe.

Jego zdaniem, wnioskując z doświadczeń międzynarodowych, należy przyjąć, że rozminowywanie Ukrainy może zająć od pięciu do dziesięciu lat.

RadioZET.pl/PAP

Wojna na Ukrainie - najnowsze informacje na żywo

C