Zamknij

Smutne, czy przerażające? Naukowcy znaleźli plastikową torbę na dnie Rowu Mariańskiego

Redakcja
14.05.2018 12:06
Torba na dnie Rowu Mariańskiego
fot. Youtube

To odkrycie jest równie smutne, co przerażające. Japońscy naukowcy badali najgłębsze miejsce na Ziemi. Nie spodziewali się, że nawet tam trafią na ... śmieci.

Foliowy worek. Na taki obiekt trafili naukowcy, którzy badali dno Rowu Mariańskiego. To najgłębsze miejsce na Ziemi. Odpadek trafił 11 kilometrów pod powierzchnię wody. Foliowa torebka w głębinach to nie wyjątek. Japończycy od 30 lat badają zaśmiecenie oceanu i dokumentują odpadki zalegające pod wodą. W archiwum są informacje o tysiącach podobnych morskich jednorazówek. Nowe odkrycie wskazuje na to, że ludzkości udało się zaśmiecić już nawet najgłębsze miejsce na planecie.

Komentując sprawę, ONZ zwróciło uwagę, że wszechobecne plastikowe odpady to ogromne zagrożenie dla ekosystemów w oceanach. Z pozoru niewinna reklamówka pod wodą będzie rozkładać się przez tysiące lat.

Niedawno informowaliśmy o wielorybie zabitym właśnie przez śmieci.  Ssaka zabiło 29 kilogramów odpadów, jakie znaleziono w jego ciele. Inny przykład, to relacja brytyjskiego płetwonurka, który przedstawił w swoim nagraniu smutną prawdę o wyspie Bali, kojarzonej z "turystycznym rajem". Mężczyzna odkrywając przybrzeżne wody indonezyjskiej wyspy, natknął się na "morze śmieci".

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/maal