Zamknij

Stan wyjątkowy w USA. Spodziewane arktyczne mrozy

Redakcja
29.01.2019 13:03
Stan wyjątkowy w USA. Spodziewane arktyczne mrozy
fot. Shutterstock

Stany Zjednoczone przygotowują się na arktyczne mrozy. Te spodziewane są nawet nad 2/3 terytorium USA. Synoptycy ostrzegają przed śnieżycami i temperaturami poniżej -40°C. Część stanów ogłosiła już na swoim terenie stan wyjątkowy.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Arktyczne mrozy w USA ma przynieść tzw. wir polarny. To masy powietrza, które normalnie znajdują się nad biegunem północnym, a tym razem skierowały się na południe. Wir polarny jest spodziewany na południowym wschodzie kraju i w rejonie Wielkich Jezior.

Najmocniej potężne uderzenie zimy odczuje jednak – zdaniem synoptyków – środkowo-zachodnia część USA. Meteorolodzy ostrzegają, że z powodu porywistych wiatrów we wtorek wieczorem w Chicago termometry mogą wskazywać nawet -46°C. Gubernator stanu Illinois J.B. Pritzker ostrzegł mieszkańców, że przy tak niskich temperaturach w zaledwie kilka minut można nabawić się odmrożeń. W Illinois ma też spaść około 15 centymetrów śniegu.

Obfite opady spodziewane są w Wisconsin. Tam może przybyć od 30 do nawet 60 centymetrów śniegu. W zachodniej części doliny rzeki Ohio spodziewane są śnieżyce, do środy śnieg ma też padać od regionu Wielkich Jezior przy granicy z Kanadą do Nowej Anglii na północnym wschodzie kraju.

W stanach Wisconsin i Michigan na północy po Alabamę i Missisipi na południu władze ogłosiły stan wyjątkowy.

W niektórych regionach północnej i środkowej Georgii oprócz opadów śniegu mieszkańcy muszą spodziewać się też marznących opadów deszczu i utrudnień na drogach. Decyzją władz stanu we wtorek zamknięte będą rządowe instytucje w 35 hrabstwach, w dużej części stanu zamknięte zostały też szkoły.

Zobacz także

Trudne warunki pogodowe już spowodowały znaczące zakłócenia w ruchu lotniczym – we wtorek rano portal FlightAware podawał, że odwołano ponad 1200 lotów. Linie lotnicze Delta Air Lines, z siedzibą w stolicy Georgii, Atlancie, zapowiedziały, że nie obciążą pasażerów opłatą za wymuszone przez pogodę zmiany rezerwacji w Chicago i Detroit, a także w niektórych stanach położonych w środkowej i północnej części kraju.

Krajowa Służba Meteorologiczna (NWS) podaje, że ocieplenia w USA można spodziewać się dopiero w okolicach weekendu.

RadioZET.pl/PAP/JŚ