Zamknij

Morawiecki rozmawiał z Merkel w cztery oczy. Poruszone tematy: Nord Stream i Holokaust

Redakcja
16.02.2018 14:04
Morawiecki rozmawiał z Merkel w cztery oczy. Poruszone tematy: Nord Stream i Holokaust
fot. PAP

Zakończyła się rozmowa w cztery oczy Mateusza Morawieckiego z kanclerz Merkel. Premier po raz pierwszy jako szef polskiego rządu odwiedza Berlin. Morawiecki i Merkel rozmawiali między innymi o budowie gazociągu Nord Stream 2, negocjacji przyszłego budżetu Unii i współpracy gospodarczej.

— Mamy różne poglądy ws. Nord Stream 2; to jest projekt gospodarczy; naszym zdaniem Nord Stream 2 nie jest zagrożeniem dla dywersyfikacji — powiedziała po spotkaniu Merkel.

Polska strona uważa, że gazociąg niemieckich i rosyjskich firm zagraża polskiemu bezpieczeństwu energetycznemu. Dla strony niemieckiej to po prostu kolejny projekt handlowy.

— W rozmowie z niemiecką kanclerz wspomniałem o Nord Stream 2. Nie zgadzam się z podejściem, że to jest dywersyfikacja, to gaz z tego samego źródła tylko inną drogą; wskazujemy też na ryzyka związane z odcięciem Ukrainy od tranzytu — uzupełnił premier Polski.

Nord Stream 2 to projekt liczącej 1200 km dwunitkowej magistrali gazowej z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie. Moc przesyłowa to 55 mld metrów sześciennych surowca rocznie. Gazociąg ma być gotowy do końca 2019 roku, gdyż po tym roku Rosja zamierza przestać przesyłać gaz rurociągami biegnącymi przez terytorium Ukrainy.

Zagłosuj

Czy współpraca Niemiec i Polski jest możliwa?

Liczba głosów:

Polacy mile widziani

W kontekście dyskusji o nowelizacji ustawy o IPN poruszono także temat II wojny światowej. Merkel jednoznacznie podkreśliła, że Niemcy odpowiadają za Holokaust i to jest ich odpowiedzialność historyczna.

— Ważne, żeby miejsca pamięci w Krzyżowej i Auschwitz były odwiedzane przez młodych Niemców — powiedziała.

Podczas rozmowy premier Morawiecki zaprosił kanclerz do Polski na obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

— Polacy w Niemczech są mile widziani. Chcielibyśmy, aby Polacy w Niemczech kultywowali swój język. Rozmawialiśmy w tej kwestii z krajami związkowymi — powiedziała Merkel.

Poruszono też temat wspólnej polityki obronnej. Morawiecki dodał, że niedługo mogą powstać wspólne projekty w zakresie przemysłu obronnego.

Jednolity rynek europejski

Zmiany w polskich sądach były jednym z tematów, które poruszono na konferencji prasowej po rozmowie.

— Nasz wymiar sprawiedliwości po reformie będzie dużo bardziej niezależny, obiektywny, sprawiedliwy i dużo bardziej efektywny — zapewnił Morawiecki.

Jak mówił, Polska ma najdłuższe terminy rozpraw w całej Europie, wydatki budżetowe też są najwyższe.  — Absolutnie zależy mi na tym, żeby ten wymiar sprawiedliwości był dużo bardziej niezależny — stwierdził.

Szef polskiego rządu podkreślił, że Polska i Niemcy mają „bardzo podobne myślenie w wielu tematach związanych z jednolitym rynkiem europejskim”.

— Sądzę, że mamy bardzo dobre perspektywy wzrostu gospodarczego. My w Polsce, i również Niemcy, możemy być taką lokomotywą wzrostu i pozytywnych zmian dla całej Unii Europejskiej — powiedział premier.

RadioZET.pl/maal