Zamknij

Orban po spotkaniu z Morawieckim: "wolność europejska wywodzi się z chrześcijaństwa". Ani słowa o artykule 7.

Redakcja
03.01.2018 14:39
Spotkanie
fot. PAP/EPA

Unia Europejska, kwestia imigracyjna, energetyka oraz współpraca między Węgrami a Polską - to najważniejsze tematy, podjęte podczas spotkania szefów rządów obydwu państw: Viktora Orbana i Mateusza Morawieckiego. Polski premier podczas konferencji prasowej wspominał o konieczności kooperacji w ramach Grupy Wyszehradzkiej, zaś jego węgierski odpowiednik podkreślał chrześcijańskie korzenie wspólnoty europejskiej. Zabrakło natomiast pytań i odpowiedzi na temat artykułu 7 i tego, czy Węgry obronią Polskę.

Morawiecki i Orban spotkali się w środę w Budapeszcie. Była to pierwsza bilateralna wizyta polskiego premiera. Po obytej rozmowie obaj politycy wystąpili na specjalnej konferencji prasowej.

Morawiecki: Grupa Wyszehradzka jest kluczową częścią Europy środkowej i UE

Polski premier podkreślił, że pierwszy raz miał okazję spotkać Orbana na pogrzebie Imre Nagya w połowie czerwca 1989 r. w Budapeszcie. Wspomniał w tym kontekście przemówienie węgierskiego premiera dotyczące konieczności opuszczenia Węgier przez wojska radzieckie.

Jak dodał, od tamtego czasu Polska i Węgry odważnie stawiały swoje cele, przystąpiły wspólnie do NATO i UE. Morawiecki wręczył również Orbanowi książkę poświęconą Solidarności Walczącej. Zaznaczył, też że Polska i Węgry mają wspólne spojrzenie na bieżące problemy. W tym kontekście podkreślił, że środowa rozmowa z Orbanem dotyczyła m.in. Grupy Wyszehradzkiej, która daje UE solidny wzrost gospodarczy, bezpieczeństwo, również stabilność polityczną i mocno proeuropejską postawę - powiedział. - Wierzymy w Europę, wierzymy w wartości europejskie, chcemy je razem budować - dodał szef polskiego rządu.

Energetyka, transport i Trójmorze

Premier pytany na konferencji o dziedzinach możliwej współpracy z Węgrami wymienił m.in. kwestie energetyczne, w tym budowy interkonektora polsko-słowackiego, który - jak dodał - jest brakującym elementem gazociągu z Polski na Węgry oraz Baltic Pipe.

- Terminal LNG w Świnoujściu już jest. Chcemy móc być takim hubem gazowym, oczywiście do tego trochę wysiłku trzeba wykonać - mówił. Morawiecki poinformował, że rozmowa z Orbanem dotyczyła też kwestii Trójmorza, a także połączeń kolejowych z Węgier do Polski i Serbii oraz Via Carpatii.

Orban: tożsamości narodowe umacniają Europę

Jak wskazał Orban, 2018 będzie rokiem dyskusji i sporów dotyczących kwestii migracji, gdyż będzie to "ostatni pełny rok polityczny w UE" przed kolejnymi wyborami do Parlamentu Europejskiego w 2019 r. Węgierski premier dodał, że będzie to czas, kiedy część państw UE będzie chciała "narzucić takie rozwiązanie tego problemu, którego my nie chcemy".Zaznaczył, że Węgry i Polska będą przedstawiać i reprezentować środkowoeuropejską opinię w tych sprawach.

Orban powiedział, że sporo państw Europy Zachodniej kieruje się zasadami określanymi jako "postchrześcijańskie i postnarodowe". - Niektórzy o tym mówią, inni nie, a niektórzy wprost wskazują, że to przyszłość Europy - powiedział.

Jak podkreślił, "narodowość, tożsamość narodowa i chrześcijańska, jest tym co nas umacnia". - Nie zostanie kultura węgierska, jeśli będziemy musieli z tych wartości zrezygnować - dodał.

- Uważamy że wolność europejska wywodzi się z chrześcijaństwa, a tożsamości narodowe mogą umacniać Europę - mówił. Jak dodał, Europa powinna składać się z wolnych państw europejskich i nie można się zgodzić na to, żeby o sprawach migracji i o tym, "kto może być w Europie, a kto nie" decydowano ponad poszczególnymi państwami.

RadioZET.pl/PAP/MP