Zamknij

"Europa różnych prędkości" Po spotkaniu przywódców czterech państw w Wersalu

Redakcja
06.03.2017 21:47
Wersal
fot. East News

Przywódcy Francji, Niemiec, Włoch i Hiszpanii na szczycie w Wersalu pod Paryżem opowiedzieli się za Unią Europejską różnych prędkości, co ma pozwalać pewnym krajom członkowskim na szybszą integrację w wybranych dziedzinach.

W wersalskim pałacu prezydent Francji Francois Hollande przyjął kanclerz Niemiec Angelę Merkel oraz premierów Hiszpanii i Włoch, Mariano Rajoya i Paolo Gentiloniego. Celem spotkania była  dyskusja na temat przyszłości Unii Europejskiej.

Szybciej i mocniej

- Jedność nie oznacza jednolitości. Dlatego opowiadam się za tym, by zaistniały nowe formy współpracy, za nowymi projektami, co określamy jako zróżnicowaną współpracę - powiedział Hollande. Jako przykłady ściślejszej integracji grupy krajów wymienił obronność, strefę euro, harmonizację podatkową i socjalną, kulturę i sprawy młodzieży.

- Chodzi o to, by iść szybciej i mocniej w gronie niektórych krajów, nie wykluczając innych, ale tak, by inni nie mogli się temu przeciwstawić - tłumaczył prezydent Francji.

Dobrobyt i bezpieczeństwo

- Musimy odważyć się na to, by niektóre kraje szły do przodu, jeżeli nie wszyscy będą chcieli brać udział - oświadczyła Merkel.

- Musimy być Unią, która nie tylko obiecuje, lecz także rzeczywiście zapewnia ludziom ekonomiczny dobrobyt, miejsca pracy, bezpieczeństwo socjalne - zaznaczyła szefowa niemieckiego rządu.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

Jej zdaniem, "Europa różnych prędkości jest koniecznością, w przeciwnym razie dojdzie do zastoju". Merkel wymieniła obronę jako dziedzinę wymagającą reformy. Pozytywnie oceniła poniedziałkową decyzję ministrów obrony i spraw zagranicznych o utworzeniu wspólnego dowództwa dla misji zagranicznych.

W planach dalsze rozmowy

Z prezydentem Francji i kanclerz Niemiec w sprawie UE wielu prędkości zgodzili się premierzy Włoch i Hiszpanii.

Gentiloni opowiedział się za "bardziej zintegrowaną Unią Europejską", wyposażoną w "róże poziomy integracji". Rajoy z kolei wskazał, że "Hiszpania jest gotowa iść dalej w integracji razem z tymi, którzy zechcą pójść w jej ślady".

Spotkanie w Wersalu na zaproszenie Hollande'a poświęcone było przygotowaniom do dwóch szczytów UE, które odbędą się w tym miesiącu: w tym tygodniu w Brukseli i 25 marca w Rzymie, gdzie w 60. rocznicę podpisania Traktatów Rzymskich z 1957 r. zbiorą się unijni liderzy. Mają tam nakreślić wizję przyszłości integracji europejskiej po Brexicie.

RadioZET.pl/PAP/MP