Zamknij

Sprzątaczka przeżyła zamach w Liege. Terrorysta zadał jej dwa pytania

Redakcja
04.06.2018 11:42
Liege
fot. Archiwum RadioZET.pl

Wychodzą na jaw kulisy zamachu terrorystycznego w szkole w belgijskim Liege. Uzbrojony napastnik Benjamin Herman zadał napotkanej sprzątaczce dwa pytania. Odpowiedzi na nie uratowały kobiecie życie – podaje dziennik „De Standaard”.

We wtorek, 29 maja przebywający na przepustce więzień zamordował dwie policjantki i studentkę. Wcześniej wszedł do szkoły i napotkanej na korytarzu sprzątaczce zadał dwa pytania: „Czy jesteś muzułmanką? Czy stosujesz się do zasad ramadanu?”.

Zamach w Liege

Kobieta na oba pytania odpowiedziała twierdząco i – jak twierdzi – to uratowało jej życie. Belg odpowiedział natychmiast, „nie bój się, nic ci nie zrobię”. Chwilę później, gdy wyszedł z budynku, został zastrzelony przez policję. Do zamachu przyznało się tzw. Państwo Islamskie.

Państwo Islamskie w Belgii

Bilansem wtorkowego zamachu w Liege jest śmierć dwóch policjantek i przechodnia. Cztery osoby zostały ranne. Napastnik zginął, zastrzelony przez funkcjonariuszy.

Recydywista na przepustce

31-letni Benjamin Herman to urodzony w Belgii muzułmanin i recydywista. W przeszłości był skazywany za kradzieże, bójki i handel narkotykami. Od 2003 roku przebywał w więzieniu. Zamachu w Liege dokonał na dwudniowej przepustce.

O sprawie pisaliśmy tuż po zamachu:

Zobacz także

RadioZET.pl/TVP Info/De Standaard/strz