Zamknij

Małe dzieci odtwarzają brutalne sceny z serialu "Squid Game". Nauczyciele biją na alarm

18.10.2021 20:12

„Squid Game”, brutalny południowokoreański serial dostępny na platformie Netflix, oglądają także dzieci. Hiszpańscy i brytyjscy nauczyciele ostrzegają, że uczniowie w wielu szkołach podstawowych zaczęli naśladować zachowanie bohaterów.

dzieci bawią się w "Squid Game"
fot. Rex Features/East News (zdjęcie ilustracyjne)

„Squid Game” przedstawia grupę osób uczestniczących w grach, w których konkurują ze sobą na śmierć i życie, a przegrywający są brutalnie zabijani. Grupa perwersyjnych milionerów robi zakłady i bawi się obserwowaniem tych „zabaw”. W serialu zwycięzca, który przeżyje, zyskuje wielomilionową nagrodę.

Według hiszpańskiego dziennika "ABC" serial należy do najchętniej oglądanych w historii Netflixu i już przekroczył 111 mln wyświetleń na całym świecie.

„Squid Game”. Małe dzieci bawią się w gry podobne do tych pokazywanych w serialu

Nauczyciele obawiają się, że pokazywana w filmie przemoc spowoduje u dzieci znieczulicę i sygnalizują na Twitterze niebezpieczeństwa, na jakie narażeni są najmłodsi, które jeszcze nie umieją oddzielić rzeczywistości od fikcji.

„Zauważyliśmy, że 8- i 9-latkowie bawią się w gry podobne do tych pokazywanych w serialu. Ze śpiewem naśladują strzały do przegrywających i sami padają na ziemię, udając martwych. Jestem w szoku" - napisała na Twitterze jedna z nauczycielek, otwierając w sieciach społecznościowych debatę.

"Jak mamy przekazywać wartości, jeżeli na co dzień w domu jest normalne oglądanie przez małe dzieci brutalnych scen przemocy?” - zapytała retorycznie. „Choć serial nie jest rekomendowany dla osób poniżej 16 lat, wygląda na to, że wiele dzieci ogląda go ze swoimi rodzicami” - dodała.

Dyrekcja szkoły podstawowej w San Sebastian de los Reyes w regionie Madrytu wystosowała do rodziców alarmujące pismo, informując o niebezpieczeństwach, na jakie narażeni są najmłodsi widzowie „Squid Game”. „Obrazy i wartości przekazywane w tym filmie mogą poważnie zaszkodzić dzieciom w wieku przedszkolnym i uczniom szkoły podstawowej” - ostrzegła.

O tym, że najmłodsi "bawią się" w "Squid Game", poinformowali także nauczyciele w Wielkiej Brytanii. Dyrektor szkoły podstawowej w Lincoln, cytowany przez BBC, mówił, że „mała grupa uczniów w wieku około sześciu lat” dyskutowała o serialu i „odtwarzała niektóre sceny”. Jak dodał, wychowawca „natychmiast skontaktował się z rodzicami”. Poradził im również, aby sprawdzili ustawienia na swoich urządzeniach mobilnych, ponieważ dzieci mogą oglądać produkcję bez wiedzy rodziców”.

RadioZET.pl/PAP - Grażyna Opińska/BBC.com