Zamknij

Dzieci miliardera zabite na Sri Lance. Nowe informacje o ofiarach zamachu

22.04.2019 13:09
Dzieci miliardera zabite na Sri Lance. Nowe informacje o ofiarach zamachu
fot. Straitstimes.com

Troje z czworga dzieci duńskiego miliardera Andersa Holcha Povlsena zginęło w zamachach bombowych na Sri Lance - informują zagraniczne media. Łącznie w atakach na kościoły i hotele życie straciło blisko 300 osób. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak podaje BBC, rodzina Andersa Holcha Povlsena spędzała tegoroczne święta Wielkanocne na Sri Lance. W zamachach zginęło troje dzieci duńskiego miliardera. Ich imiona nie zostały podane do publicznej wiadomości. 

Anders Holch Povlsen jest prezesem międzynarodowej sieci sklepów odzieżowych Bestseller. Rzecznik firmy poprosił o uszanowanie prywatności rodziny. 

Seria zamachów na Sri Lance

W Niedzielę Wielkanocną zamachowcy-samobójcy dokonali serii skoordynowanych ataków na kościoły oraz luksusowe hotele na Sri Lance. Do pierwszych sześciu eksplozji doszło w niedzielę rano w przeciągu 30 minut w trzech kościołach w Kolombo i dwóch innych miastach - Negombo i Batticaloa oraz w trzech luksusowych hotelach w Kolombo. Siódmy wybuch miał miejsce w niewielkim pensjonacie na przedmieściach Kolombo, a ósmy nastąpił w dzielnicy mieszkalnej Dematagoda, również na obrzeżach tego miasta. Dziewiąty miał być przeprowadzony na lotnisku, ale nie powiódł.

Jak poinformował minister zdrowia Sri Lanki, za serię ataków odpowiedzialna jest radykalna lokalna islamska organizacja o nazwie National Thowheeth Jama'ath (NTJ)

Zobacz także

Liczba ofiar wzrosła do 290 zabitych i ok. 500 rannych, ale nie jest to ostateczny bilans. Wśród ofiar jest co najmniej 37 cudzoziemców, ale na razie nie ma pełnych informacji na temat ich narodowości. 

Według BBC, ofiary międzynarodowe to:

  • Co najmniej ośmiu obywateli brytyjskich - w tym dwóch ze wspólnym obywatelstwem amerykańskim
  • Trzech obywateli Danii
  • Jeden obywatel Portugalii i sześciu obywateli Indii
  • Dwóch tureckich inżynierów - według tureckiej agencji informacyjnej Anadolu
  • Dwóch Chińczyków - według China Daily
  • Dwóch Australijczyków - premier Scott Morrison
  • Jedna osoba z Holandii
  • Jedna osoba z Japonii - według japońskich mediów cytujących źródła rządowe

RadioZET.pl/BBC