Zamknij

Stan wyjątkowy tuż za polską granicą. Rekordowy przyrost zakażeń

25.11.2021 17:27
stan wyjątkowy w Czechach
fot. Lukasz Kalinowski/East News

Czechy wprowadzają stan wyjątkowy, który ma obowiązywać od północy przez 30 dni. Kończący urzędowanie rząd Andreja Babisza decyzję ogłosił w czwartek na nadzwyczajnym posiedzeniu rządu w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną w kraju - podał portal informacyjny iDNES.

Stan wyjątkowy w Czechach wiązać się będzie z ograniczeniami. Szczegóły zostały przedstawione na konferencji prasowej z udziałem premiera i ministra zdrowia Adama Vojtiecha. Od piątku restauracje, bary czy kluby będą musiały być zamknięte w godzinach 22:00 - 5:00. Ludzie nie będą mogli publicznie spożywać alkoholu. W galeriach handlowych jedzenie będzie można zabierać tylko na wynos.

W imprezach będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 100 osób. Pogrzeby będą odbywać się bez ograniczeń. Odwołane będą kiermasze bożonarodzeniowe. W meczach sportowych od piątku może uczestniczyć maksymalnie 1000 osób.

Stan wyjątkowy w Czechach. Rekordowa liczba zakażeń

Media zwracają uwagę, że Vojtiech przed posiedzeniem rządu spotkał się z przedstawicielami ekspertów tworzącego się nowego centroprawicowego rządu Petra Fiali. Przyszły premier ocenił dzień wcześniej, że obecnej fali pandemii już nie można powstrzymać. W kraju wykryto rekordową liczbę nowych zakażeń koronawirusem - 25 949 przypadków. To najwyższy dobowy bilans od marca 2020 r. W szpitalach przebywa obecnie 5652 pacjentów z COVID-19, a 799 z nich jest w ciężkim stanie na oddziałach intensywnej opieki medycznej.

Zdaniem Fiali, który w piątek ma zostać mianowany premierem przez prezydenta Milosza Zemana, można jedynie ograniczyć skutki obecnej fali, chroniąc system opieki zdrowotnej przed załamaniem. Stan wyjątkowy w Czechach obowiązywał już wiosną 2020 r. przez 67 dni oraz od 5 października 2020 r. do 11 kwietnia 2021 r. przez 189 dni.

"Nie" dla zamknięcia szkół i obowiązkowych szczepień

Przedstawiona dziennikarzom strategia centroprawicowego rządu wyklucza zamykanie szkół i powszechne obowiązkowe szczepienia. Możliwe będą jedynie dla poszczególnych grup zawodowych na ich wniosek. Politycy zwrócili się do Czechów z apelem ws.  szczepień przeciw COVID-19 i o przyjmowanie trzeciej dawki.

Vlastimil Valek, wskazywany jako przyszły minister zdrowia w gabinecie Fiali, powiedział, że obowiązkowe szczepienia nie są rozwiązaniem, a jedynie dzielą społeczeństwo. Opowiedział się za powrotem do uznawania negatywnego wyniku testu PCR jako certyfikatu covidowego. Chce poszerzyć bazę do ich wykonywania i liczbę samych takich testów.

RadioZET.pl/PAP/facebook.com/uradvlady