Zamknij

Stan wyjątkowy w USA. Donald Trump chce zatrzymać „inwazję”

Redakcja
15.02.2019 17:55
Stan wyjątkowy w USA. Donald Trump chce zatrzymać „inwazję”
fot. AP/Associated Press/East News

Informację o tym, że Donald Trump ogłosi stan wyjątkowy podał już w czwartek lider republikańskiej większości w Senacie USA Mitch McConnell. W piątek ogłoszenie stanu wyjątkowego potwierdził Biały Dom.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Prezydent USA Donald Trump podpisał w piątek decyzję o wprowadzeniu stanu wyjątkowego – donosi agencja AFP. Informację potwierdziła już rzeczniczka prasowa Białego Domu Sarah Sanders. Powodem tej decyzji ma być zabezpieczenie funduszy na budowę muru na granicy Meksykiem – funduszy, których odmówił mu Kongres.

Trump podkreślał podczas przemówienia, że robi to, by „stawić czoła kryzysowi bezpieczeństwa narodowego” i zatrzymać „inwazję narkotyków, gangów, nielegalnych imigrantów i handlarzy ludźmi”.

Zobacz także

Pojawiły się już zarzuty, że taki ruch ze strony prezydenta jest „nadużyciem władzy”. Trump tłumaczy jednak, że "taką decyzję podejmowano już wielokrotnie i nigdy nie było z tym problemu. Po prostu się podpisuje, nikogo to nie obchodzi" - powiedział prezydent USA.

Jak dodał, jeśli jego decyzja zostanie zaskarżona, to i tak wygra "bez problemu" w Sądzie Najwyższym. Tymczasem Partia Demokratyczna już opisuje wprowadzenie stanu wyjątkowego jako  "wielką przemoc" wobec demokracji i konstytucji USA. 

Zobacz także

RadioZET.pl/AFP/CNN/MK