Zamknij

Realna groźba konfliktu? USA zawieszają przestrzeganie traktatu rozbrojeniowego z Rosją

Redakcja
01.02.2019 15:00
Realna groźba konfliktu? USA zawieszają przestrzeganie traktatu rozbrojeniowego z Rosją
fot. Shutterstock

Stany Zjednoczone zawieszają przestrzeganie układu INF i ostrzegają, że jeśli Rosja nie zacznie się do niego stosować, traktat wygaśnie za sześć miesięcy. O decyzji USA poinformował amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo. Oświadczenie w sprawie wydał też prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Prezydent USA Donald Trump oświadczył w poniedziałek, że „Rosja zbyt długo bezkarnie łamała postanowienia układu INF, podczas gdy USA w pełni się do niego stosowały”. Jak dodał, traktat nie może obowiązywać jednostronnie.

Amerykański prezydent oznajmił też, że jego administracja będzie pracować nad „opcjami naszej własnej odpowiedzi militarnej” oraz że będzie współpracować z NATO, a także z innymi sojusznikami i partnerami, aby „pozbawić Rosję wszelkiej przewagi, wynikającej z jej bezprawnego postępowania”.

Traktat INF - czym jest?

Układ INF o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego (IRBM) i średniego zasięgu (MRBM) podpisali przywódcy USA i ówczesnego ZSRR, Ronald Reagan i Michaił Gorbaczow, 8 grudnia 1987 roku w Waszyngtonie. Układ przewiduje likwidację arsenałów takiej broni oraz zabrania jej produkowania, przechowywania i stosowania.   

O tym, że USA zawieszą przestrzeganie układu INF, już w czwartek informował Reuters.

Waszyngton od pewnego czasu twierdzi jednak, że wbrew traktatowi INF Rosja weszła w posiadanie nowych, bazujących na lądzie, pocisków manewrujących dalekiego zasięgu. W grudniu postawił Moskwie ultimatum – dał jej 60 dni na powrót do przestrzegania zapisów traktatu i zagroził rozpoczęciem procedury wyjścia z układu.

Zobacz także

Z kolei podczas dorocznej konferencji prasowej przed świętami Bożego Narodzenia Władimir Putin stwierdził, że „nie należy nie doceniać zagrożenia wojną nuklearną”. Dodał, że trudno przewidzieć konsekwencje wycofania się USA z układu rozbrojeniowego INF.

USA gotowe do negocjacji

Amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo poinformował, że wkrótce USA przekażą stronie rosyjskiej formalną notyfikację w sprawie zawieszenia przestrzegania traktatu. Wyraził też nadzieję, że Rosja zmieni jeszcze swoje stanowisko.

Zadeklarował, że USA są gotowe do negocjacji z Rosją w sprawie kontroli zbrojeń.

Odpowiedź Rosji

W programie „6- minut” telewizji Rosija-1 rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa oświadczyła, że Moskwa zastrzega sobie prawo do odpowiedzi na decyzję USA w sprawie wycofania się z układu INF.

Zobacz także

Moskwa zarzuca Waszyngtonowi, że wyjście z układu jest częścią jego strategii zdejmowania z siebie zobowiązań prawnych w stosunkach międzynarodowych w rozlicznych sferach.

- W istocie to tylko jedna część ogólnej amerykańskiej koncepcji zrywania i wychodzenia z ogromnej liczby międzynarodowych porozumień. Dlatego też chodzi tu nie o winę Rosji dotyczącą naruszeń tego układu, tu nie chodzi o Chiny, ani inne czynniki bezpieczeństwa międzynarodowego. To jest strategia USA dotycząca zdjęcia z siebie zobowiązań prawnych w stosunkach międzynarodowych w rozlicznych sferach – mówiła w telewizyjnym wystąpieniu rzeczniczka rosyjskiego MSZ.

Zacharowa zapewniła jednocześnie, że Rosja jest gotowa utrzymać dialog w sprawie INF.

RadioZET.pl/PAP/JŚ