Zamknij

Wielki statek widmo osiadł na irlandzkim wybrzeżu. To słynny MV Alta?

17.02.2020 16:40
Statek widmo
fot. Twitter

Na irlandzkim wybrzeżu, w pobliżu miasta Cork, osiadł wielki statek widmo. Według lokalnych mediów to MV Alta, z którego w 2018 roku uratowano 10 osób. Istnieje ryzyko, że statek może rozbić się o skały i spowodować wyciek paliwa.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

MV Alta, który pływał pod banderą Tanzanii, dwa lata temu, będąc w drodze z Grecji na Haiti, uległ poważnej awarii. W październiku 2018 roku, 10 osób załogi zostało uratowanych przez amerykańską straż przybrzeżną. Wiadomo, że przetrwali na uszkodzonym statku 20 dni bez jedzenia i wody.

Zobacz także

- To przypadek jeden na milion. Przepłynął od wybrzeża Afryki, na zachód od wybrzeża Hiszpanii, na zachód od wybrzeża Anglii, aż dopłynął do Irlandii. Nigdy wcześniej nie widziałem czegoś podobnego - mówi John Tattan z Ballycotton RNLI Lifeboat Operations.

Statek ostatni raz widziany był we wrześniu 2019 na środkowym Atlantyku.

Zobacz także

Irlandzkie służby monitorują sytuację. Istnieje jednak ryzyko, że jeżeli maszyn rozbije się o skały, to może powodować do wyciek paliwa.

Sztorm Dennis uderzył w Wielką Brytanię

Większość terytorium Anglii i niemal cała Walia zmagają się ze skutkami sztormu Dennis, który w trakcie kończącego się weekendu przeszedł przez Wyspy Brytyjskie. Efektem obfitych opadów deszczu są liczne powodzie i osunięcia się ziemi.

Zobacz także

Według stanu na niedzielę wieczorem, obowiązuje obecnie sześć poważnych ostrzeżeń powodziowych, które oznaczają bezpośrednie zagrożenie dla życia - cztery w Anglii i dwa w Walii, ponad 250 ostrzeżeń powodziowych, oznaczających, że podtopienia lub powodzie są spodziewane i prawie 350 alertów, czyli że są one możliwe. Na większości terytorium kraju obowiązują ponadto ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia z powodu silnych wiatrów.

RadioZET.pl/PAP/The Guardian