Zamknij

Pogrzeb Stephena Hawkinga. Naukowiec spocznie koło wielkich postaci!

Redakcja
21.03.2018 09:09
Stephen Hawking
fot. East News

Stephen Hawking będzie pochowany obok Izaaka Newtona i Karola Darwina. Urna z prochami słynnego brytyjskiego naukowca zostanie złożona w Opactwie Westminsterskim. 

Rozlicz PIT i pomóż dzieciom z Fundacji Radia ZET. Ściągnij darmowy program

Ceremonia pogrzebowa Stephena Hawkinga odbędzie się 31 marca w kościele na uniwersytecie w Cambridge. Naukowiec pracował na tej uczelni 52 lata. Urna z prochami zostanie złożona w Opactwie Westminsterskim.

Opactwo Westminsterskie to najważniejsza, obok katedry w Canterbury i katedry św. Pawła w londyńskim City, świątynia anglikańska. Opactwo, począwszy od Wilhelma Zdobywcy (1066), jest miejscem koronacji królów Anglii i Wielkiej Brytanii, z wyjątkiem Edwarda V i Edwarda VIII, którzy nie byli koronowani. Od XIII wieku opactwo to również miejsce pochówku królów i zasłużonych osób.

Zobacz także

Znany na całym świecie brytyjski astrofizyk Stephen Hawking zmarł 14 marca br. w wieku 76 lat. O śmierci uczonego poinformowały jego dzieci w opublikowanym oświadczeniu.

Hawking cierpiał na stwardnienie zanikowe boczne i był częściowo sparaliżowany. Był najbardziej znanym fizykiem teoretycznym na świecie, sformułował wiele przełomowych koncepcji i hipotez naukowych dotyczących zwłaszcza astrofizyki. Jego książka „Krótka historia czasu” trafiła na listę bestsellerów „Sunday Timesa” i utrzymywała się na niej przez 237 tygodni. W ciągu trwającej ponad 40 lat kariery naukowej Hawking zajmował się głównie kosmologią teoretyczną, w tym zwłaszcza tzw. czarnymi dziurami i grawitacją kwantową.

Wspólnie z Rogerem Penrose’em opracował twierdzenia dotyczące istnienia osobliwości w ramach ogólnej teorii względności oraz teoretyczny dowód na to, że czarne dziury powinny emitować promieniowanie. Znane jest ono dziś jako promieniowanie Hawkinga lub Bekensteina–Hawkinga.

Hawking był profesorem matematyki i fizyki teoretycznej na macierzystej uczelni, czyli Uniwersytecie Cambridge oraz w Kalifornijskim Instytucie Technologicznym (Caltech)w Pasadenie. Był członkiem Królewskiego Towarzystwa Fizyki Teoretycznej.

Uczony był odznaczony m.in. Orderem Imperium Brytyjskiego i Medalem Wolności, najwyższym odznaczeniem cywilnym USA.

TO RÓWNIEŻ CIĘ ZAINTERESUJE: 

RadioZET.pl/PAP/IAR/DG