Zamknij

Stracili mieszkanie z powodu hałasujących dzieci. Jest decyzja sądu

26.10.2021 21:49
Stracili mieszkanie z powodu hałasujących dzieci. Jest decyzja sądu
fot. Anna Nahabed/Shutterstock (ilustracyjne)

Hałas spowodowany przez dzieci oraz zakłócanie ciszy nocnej może być powodem wypowiedzenia najmu mieszkania - uznał sąd krajowy w Berlinie. Spór dotyczył rodziny z dziećmi, która straciła prawo do zajmowania lokalu z powodu irytacji właściciela mieszkania zachowaniem najmłodszych.

Najemcy mieli być wielokrotnie upominani przez właściciela mieszkania w Berlinie z powodu zakłócania spokoju. Skarżył się na hałas, wrzaski, trzaskanie drzwiami i dzieci łamiące spokój ciszy nocnej. W końcu zdecydował się na wypowiedzenie umowy najmu rodzinie - podał serwis DW.com.

Z taką decyzją nie zgodzili się lokatorzy, którzy odmówili wyprowadzki. Ich zdaniem zakłócanie ciszy nocnej i hałas w mieszkaniu nie jest wystarczającym powodem do zerwania najmu. W konsekwencji właściciel mieszkania złożył wniosek do sądu w berlińskiej dzielnicy Neukoelln o eksmisję kłopotliwych lokatorów. Pierwsza instancja przyznała mu rację.

Hałasujące dzieci i wynajem mieszkania. Sprawa trafiła do sądu

Na tym sprawa się nie skończyła. Lokatorzy odwołali się do sądu krajowego, który jednak nie przyznał im racji. Apelacja podkreśliła, że rodzina naruszyła zobowiązania wynikające z umowy najmu, ponieważ byli odpowiedzialni za hałas i nie brali pod uwagę innych mieszkańców domu.

Sąd krajowy wyjaśnił, że tolerancja społeczna dla hałasujących dzieci ma swoje granice, o których można mówić wtedy, gdy rodzice nie kładą dzieci spać w czasie ciszy nocnej - napisał serwis DW.com.

Wynajmowanie mieszkań jest bardzo popularne w Niemczech (w ten sposób żyje aż 85 proc. mieszkańców Berlina), a prawo chroni lokatorów przed bezpodstawnym wypowiedzeniem umów najmu. Dotychczas hałas powodowany przez dzieci nie mógł być powodem zerwania umowy, ale najnowsza decyzja sądu krajowego zostawia taką możliwość.

RadioZET.pl/DW.com