Zamknij

Strasburg prawdopodobnie odrzuci skargi na Ziobrę. Prokuratorzy skarżyli się na degradację

Redakcja
21.06.2017 10:38
Strasburg prawdopodobnie odrzuci skargi na Ziobrę
fot. Wikimedia Commons

Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu najprawdopodobniej jutro odrzuci skargi na Zbigniewa Ziobrę złożone przez 50 prokuratorów

Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu najprawdopodobniej jutro odrzuci skargi 50 prokuratorów na Zbigniewa Ziobrę - dowiaduje się Radio ZET. Śledczy poskarżyli się na degradację na niższe stanowiska po reformie prokuratury. Większość z nich zostało przeniesionych z Prokuratury Generalnej do szeregowych jednostek w kraju.

Zobacz także

"Bunt" prokuratorów rozpoczął się pod koniec stycznia. Prokuratorzy uważają, że padli ofiarą pozornej reformy prokuratury. Dzięki niej Zbigniew Ziobro przeniósł ich na niższe stanowiska do prokuratur rejonowych. Zostali zdegradowani arbitralną decyzją ministra, bez możliwości odwołania się od niej. Skargi złożyli prokuratorzy, którzy zajmowali niegdyś wysokie stanowiska w prokuraturze i prowadzili najpoważniejsze śledztwa.

Prokuratorzy, z którymi rozmawialiśmy, decyzję przyjmują ze zrozumieniem, są jednak zawiedzeni, że Trybunał nie dopuścił do konfrontacji pomiędzy nimi a państwem polskim. - Byliśmy przygotowani do odparcia argumentów strony rządowej - powiedział nam szef stowarzyszenia "Lex super omnia" Krzysztof Parchimowicz. Jego zdaniem Trybunał uzasadni swoją decyzję niewykorzystaniem drogi prawnej w Polsce. Prokuratorzy zostali zdegradowani i nie dano im żadnej możliwości odwołania. Sąd Najwyższy uznał jednak, że mimo takiego stanu rzeczy prokuratorzy mogą szukać sprawiedliwości w sądach powszechnych w kraju.

Poniżej publikujemy pismo z Prokuratury Krajowej do jednego ze śledczych, w którym wprost odmawia się mu prawa do odwołania na degradację.

wojtek d

Radio ZET/RO/MAAL