Zamknij

Będzie formalne wysłuchanie Polski w Europarlamencie? Jest wniosek Komisji Europejskiej

Redakcja
13.06.2018 17:02
Europa
fot. Wikimedia.Commons

Komisja Europejska wystąpiła do Rady Unii Europejskiej o zorganizowanie formalnego wysłuchania Polski - mówił na debacie w Strasburgu komisarz Frans Timmermans. Dodał, że "należy szybko znaleźć rozwiązanie tej sytuacji", bo "to jest w interesie wszystkich państw członkowskich i Komisji Europejskiej".

Komisja poszła o krok dalej, ponieważ kluczowe zmiany, obiecywane przez rząd PiS w negocjacjach, nie dokonały się. Chodzi przede wszystkim o to, że w dalszym ciągu będą dokonywane zmiany personalne w Sądzie Najwyższym, dotkną one także zwykłych sędziów.

Timmermans vs. europoseł PiS

W ten sposób argumentował Frans Timmermans. Dodał też, że jeśli chodzi o zmiany w Krajowej Radzie Sądownictwa, to także nie ma nic wspólnego z europejskimi standardami.

Europoseł partii rządzącej prof. Zdzisław Krasnodębski oponował. - My ze swej strony uczyniliśmy wszystko, by zakończyć ten szkodliwy dla Unii spór. Teraz Polacy w znakomitej większości uważają, że czas naszych ustępstw się skończył - przekonywał.

Zobacz także

Komisarz Timmermans przypomniał również polskim politykom, że podpisując unijne traktaty, Polska zyskała nie tylko zyskała różne prawa, ale wzięła na siebie rozmaite zobowiązania, których należy dotrzymywać. W poniedziałek wiceszef KE przyleci do Polski. Będzie rozmawiał z premierem Mateuszem Morawieckim.

Przypomnijmy, że 23 prawników-konstytucjonalistów z USA, Australii i Europy napisało do Timmermansa list, w którym zaapelowali o interwencję ws. praworządności w Polsce.

Niewielkie zanteresowanie

Debata na ten temat nie wzbudziła jednak zbyt dużego zainteresowania wśród europejskich parlamentarzystów. Ze zdjęć opublikowanych na Twitterze przez deputowanego Ryszarda Czarneckiego wynika, że w posiedzenie PE uczestniczyło co najwyżej kilkudziesięciu posłów:

RadioZET.pl/LK/MP