Zamknij

Izrael pod ostrzałem ze Strefy Gazy. Wystrzelono ponad 450 rakiet

Redakcja
05.05.2019 13:23
Strefa Gazy. Eskalacja wymiany ognia z Izraelem. Wystrzelono ponad 450 rakiet
fot. PAP/EPA/HAITHAM IMAD, Zhao Yue/Xinhua News/East News

Zaostrza się wymiana ognia pomiędzy palestyńskimi rebeliantami a armią Izraela. Od soboty Hamas i jego sprzymierzeńcy mieli wystrzelić ponad 450 rakiet ze Strefy Gazy na terytorium Izraela. Pociski trafiły m.in. w przedszkole. Izrael odpowiedział "zmasowanym ogniem".

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Strona izraelska podała informacje o zniszczeniach i śmierci co najmniej jednej osoby po palestyńskim ostrzale. To 58-letni mieszkaniec Aszkelonu. Izraelskie media poinformowały także w regionie Sza’ar ha-Negew rakieta uszkodziła przedszkole. Podczas ataku w budynku nie było dzieci.

"The Times of Israel" w niedzielne popołudnie podawał o co najmniej trzech ciężko rannych Izraelczykach po palestyńskich ostrzałach.

Zobacz także

Zmasowana odpowiedź Izraela

Izraelskie lotnictwo odpowiedziało nalotami na 120 celów należących do Hamasu i do mniejszego ugrupowania Islamski Dżihad. Strona palestyńska poinformowała o ofiarach śmiertelnych ataku. 

Izraelska armia zdementowała w niedzielę informacje, że ciężarna Palestynka i jej 14-miesięczne dziecko zginęli w sobotę w Strefie Gazy w wyniku ostrzału lotnictwa Izraela. Sugeruje, że ich śmierć może być skutkiem ostrzału palestyńskiego.

Rzecznik armii płk. Jonathan Conricus powiedział dziennikarzom, że "śmierć tych dwóch osób nie była skutkiem ostrzału izraelskiego, lecz rakiety wystrzelonej przez Hamas, która wybuchła tam, gdzie nie powinna".

Zobacz także

Netanjahu o "zmasowanych atakach"

W tych dniach w atakach lotnictwa izraelskiego w Strefie Gazy zginęło także czterech Palestyńczyków, w tym dwóch bojowników Islamskiego Dżihadu. 

Premier Izraela Benjamin Netanjahu zapowiedział "zmasowane ataki" w odpowiedzi na ostrzał ze Strefy Gazy. 

- Dziś rano poleciłem izraelskim siłom obronnym, by kontynuowały masowe ataki na terrorystów w Strefie Gazy i nakazałem, aby wojsko wokół Strefy Gazy zostało wzmocnione przez czołgi, jednostki artyleryjskie i siły piechoty - napisał w oświadczeniu Netanjahu, który obecnie pełni także funkcję ministra obrony.

Protesty w Strefie Gazy trwają od marca 2018 roku. Są one określane przez uczestników jako "Wielki Marsz Powrotu". Zginęło w nich już co najmniej 273 Palestyńczyków, zastrzelonych przez izraelskie siły bezpieczeństwa i wojsko. Życie stracił też jeden ze snajperów izraelskich.

Nazwa protestu nawiązuje do żądania Palestyńczyków umożliwienia im powrotu do domów znajdujących się na terytorium Izraela, które musieli opuścić w 1948 roku. W trakcie demonstracji Hamas atakował terytorium Izraela m.in. przy pomocy płonących balonów.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/AFP/The Times of Israel/PTD