Zamknij

Strzałem w głowę zabił nieuzbrojonego cywila w Ukrainie. Tak tłumaczył się przed sądem

20.05.2022 15:30
Wadim Szyszymarin
fot. SERGEI SUPINSKY/AFP/East News

W Kijowie trwa pierwszy proces rosyjskiego żołnierza, oskarżonego o zbrodnie wojenne w Ukrainie. 21-letni sierżant Wadim Szyszymarin przyznał się przed sądem do zabicia nieuzbrojonego ukraińskiego cywila. W piątek stacja Sky News podała, że Rosjanin przekonywał, że nie chciał tego zrobić. Grozi mu dożywocie.

Wadim Szyszymarin to 21-letni żołnierz 4. dywizji pancernej obwodu moskiewskiego. 28 lutego, kilka dni po rozpoczęciu wojny w Ukrainie, miał zabić mieszkańca wsi Czupachiwka w obwodzie sumskim, 62-letniego Ołeksandra Szelipowa.

Obywatel Ukrainy prowadził rower poboczem drogi. Wtedy młody żołnierz oddał kilka strzałów w jego głowę. Szyszymarin miał otrzymać taki rozkaz od przełożonego, który bał się, że cywil poinformuje siły ukraińskie o obecności wojsk rosyjskich. 62-latek zginął na miejscu.

Wadim Szyszymarin przed sądem. Sky News cytuje zeznania zabójcy cywila

Rosyjski sierżant przyznał się w środę do zastrzelenia Ukraińca. - Szczerze żałuję. Byłem wtedy zdenerwowany, nie chciałem zabić […] Tak do tego doszło – zeznał Szyszymarin, cytowany przez Sky News.

Obrońca Szyszymarina przekonywał w sądzie, że żołnierz dwukrotnie odmówił wykonania rozkazu i oddał strzały dopiero, gdy przełożony wydał komendę po raz trzeci. Obrona twierdzi również, że tylko jeden z trzech lub czterech wystrzelonych pocisków trafił w głowę Ukraińca.

Według oskarżyciela te argumenty nie zmieniają jednak sedna sprawy. Szyszymarin może już nigdy nie wyjść z więzienia. Prokuratura żąda dla niego najwyższej przewidzianej prawem kary - dożywotniego pozbawienia wolności.

Z oficjalnych informacji ukraińskiego MSW wynika, że do 16 kwietnia zarejestrowano 11 674 możliwych rosyjskich zbrodni wojennych. Władze Ukrainy wielokrotnie podkreślały, że wszelkie doniesienia o zbrodniach wojennych będą dokładnie badane, a sprawcy ścigani i sądzeni.

RadioZET.pl/PAP

Wadim Szyszymarin
fot. PAP/EPA/OLEG PETRASYUK

Wojna na Ukrainie - najnowsze informacje na żywo

C