Zamknij

Zamach na synagogę w Niemczech. Jest nagranie z momentu ataku

09.10.2019 15:19
Halle
fot. Twitter.com

Nowe informacje ws. strzelaniny w niemieckim mieście Halle. W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie z momentu ataku. Niemiecka policja nieoficjalnie mówi o zamachu terrorystycznym. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Nieznani sprawcy ostrzelali w środę z karabinów maszynowych ludzi przed synagogą w Halle. Co najmniej dwie osoby zginęły, a kilka zostało rannych - przekazała na Twitterze miejscowa policja. Oprócz tego na teren cmentarza żydowskiego został wrzucony granat.

Napastnicy byli ubrani w mundury taktyczne oraz uzbrojeni w broń długą i krótką. Próbowali uciekać samochodem w kierunku Lipska. Jeden ze sprawców został ujęty. Według informacji "Bildu" dwóch innych napastników ucieka na piechotę. Szukają ich m.in. funkcjonariusze jednostki antyterrorystycznej SEK

Z relacji naocznych świadków wynika, że oprócz ostrzelania synagogi jeden z atakujących próbował się też wedrzeć na cmentarz żydowski w Halle. Oddał kilka strzałów ze strzelby powtarzalnej (tzw. pompki) i broni automatycznej w bramę. Próbował następnie utorować sobie drogę za pomocą granatów.

Strzelanina w Niemczech. Nagranie pokazujące napastnika 

W mediach społecznościowych pojawiło się pierwsze nagranie ze strzelaniny. Widać na nim uzbrojonego mężczyznę, który wysiada z samochodu osobowego marki Volkswagen i strzela do ludzi. 

Policja w Dreźnie - stolicy Saksonii poinformowała, że wzmocniła ochronę synagogi i cmentarza żydowskiego. Pilnują ich funkcjonariusze uzbrojeni w karabiny maszynowe.

Do ataku doszło w czasie jednego z najważniejszych żydowskich świąt religijnych - Jom Kipur. 

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/Twitter

C