Zamknij

Zabił pięciu dziennikarzy. Od lat planował zemstę [NOWE FAKTY]

Redakcja
29.06.2018 10:21
Strzelanina w siedzinie gazety. Pięć ofiar
fot. PAP/EPA/GREG MILLER, AAPD / Polaris/East News

Sprawca strzelaniny w siedzibie gazety w Maryland w USA, w której zginęło pięć osób, prowadził kilkuletnią wendettę przeciwko dziennikowi. Nękał jego pracowników za pomocą maili i serwisów społecznościowych.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Policja zidentyfikowała zabójcę pięciu osób w redakcji „Capital Gazette” w mieście Annapolis, stolicy stanu Maryland. Według amerykańskich mediów to Jarrod Ramos z miasta Laurel z tego samego amerykańskiego stanu co gazeta.

Zobacz także

Strzelec nie wybrał miejsca ataku przypadkowo. Od 2011 roku mężczyzna nękał byłych i obecnych dziennikarzy gazety. Powodem był opublikowany przed siedmioma laty felieton autorstwa Erica Hartleya, w którym opisał sprawę sądową Ramosa. Wówczas mężczyzna był oskarżony o stalking wobec koleżanki ze szkolnych lat.

Zobacz także

Kim były ofiary strzelaniny?

Ramos pozwał lokalną gazetę o zniesławienie, ale sąd oddalił jego zarzuty. Od tego momentu mężczyzna nieustannie nękał dziennikarzy za pomocą poczty elektronicznej oraz profili na portalach społecznościowych.

– Pamiętam, jak mówiłem naszym prawnikom: „ten facet przyjdzie i zastrzeli nas” – powiedział Tom Marquardt, były naczelny „Capital Gazette”.

Na pierwszej stronie piątkowego wydania lokalnego dziennika opublikowano nazwiska i zdjęcia pięciu ofiar strzelaniny – trzech kobiet i dwóch mężczyzn. Większość z nich pracowała w gazecie od kilkunastu lat.

Strzelanina w redakcji „Capital Gazette” to jeden z najtragiczniejszy ataków na przedstawicieli mediów w Stanach Zjednoczonych.

Zobacz także

RadioZET.pl/Buzzfeed/PTD