Zamknij

Sukces związków zawodowych w Niemczech. Wywalczyli 28-godzinny tydzień pracy na 2 lata

Redakcja
09.02.2018 13:40
Sukces związków zawodowych w Niemczech. Wywalczyli 28-godzinny tydzień pracy na 2 lata
fot. Pixabay

Wielki sukces związków zawodowych w Niemczech. Aż 2,3 mln zatrudnionych w 700 firmach będzie mogło przejść na 28-tygodniowy tydzień pracy na okres dwóch lat. Ponadto już od kwietnia br. pensje wzrosną o 4,3 proc.

Zagłosuj

Ile godzin pracujesz w tygodniu?

Liczba głosów:

Największy niemiecki związek zawodowy IG Metall pochwalił się efektem rozmów z przedstawicielami firm branży metalowej, które zatrudniają 2,3 mln osób. Pracownicy będą mogli — wedle życzenia — zamienić swój tryb pracy z 35 na 28 godzin tygodniowo. Związkowcy próbowali wywalczyć jeszcze podwyżki pensji w wysokości 6 proc. Ostatecznie kompromisem zostało zapewnienie o zwiększeniu pensji o 4,3 proc.

28-godzinny tydzień pracy

To prawdziwa rewolucja w branży metalowej w Niemczech. Jeśli pracownicy zdecydują się na 8-godzinny dzień pracy, oznaczać to będzie, że przez dwa lata będą mieć długi weekend. Przedstawiciele związków uważają, że dzięki wprowadzonym zmianom pracownicy będą mogli bardziej skupić się na sprawach związanych z rodziną.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku.

Wyższe zarobki

Pracownicy, którzy nie będą chcieli skorzystać ze zmian, będą mogli pracować dotychczasową liczbę godzin w zamian za wyższą niż dotychczas pensję. Sukces związków zawodowych chwali większość komentatorów za naszą zachodnią granicą.

Zobacz także

RadioZET.pl/Aachener Zeitung/Handelsblatt/strz

Do czego używać wideorejestratorów?