Zamknij

Trwa usuwanie skutków katastrofy i oczyszczanie terenów dotkniętych powodzią. Władze z niepokojem przyglądają się możliwym zagrożeniom dla zdrowia po niszczycielskich powodziach. Rośnie obawa przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

- W tej chwili na bardzo małej przestrzeni spotyka się wiele osób, aby wspólnie radzić sobie z kryzysem. Musimy uważać, aby zarządzanie katastrofą nie przekształciło się w superrozprzestrzenianie koronawirusa - powiedział we wtorek David Freichel z rządowego sztabu ds. koronawirusa w Nadrenii-Palatynacie.

Powódź w Niemczech. Akcja szczepień na terenach dotkniętych klęską

W związku z tym ministerstwo zdrowia w porozumieniu z władzami powiatów dotkniętych klęską żywiołową przygotowuje akcję szczepień na terenach dotkniętych klęską żywiołową - poinformował Freichel. Wielu pracowników służb ratowniczych posiada już pełną ochronę szczepienną.

Ministerstwo Zdrowia Nadrenii Północnej-Westfalii również ostrzega przed rosnącym ryzykiem infekcji na zalanych terenach. "Zwiększone ryzyko rozprzestrzeniania się Covid-19 może rozwijać się przede wszystkim poprzez zakwaterowanie ludzi w schroniskach awaryjnych" - poinformowało ministerstwo w Düsseldorfie.

Zagrożenie można jednak zmniejszyć dzięki testom, maseczkom i wentylacji. "W wielu schroniskach utworzono już struktury opieki medycznej" - wyjaśniło ministerstwo. Władze landu są też zaniepokojone załamaniem się infrastruktury medycznej, na przykład z powodu zniszczenia gabinetów lekarzy pierwszego kontaktu.

Burze, które przeszły w ubiegłym tygodniu przez Nadrenię Północną-Westfalię i Nadrenię-Palatynat, spowodowały w nocy ze środy na czwartek ogromne zniszczenia. W obu krajach związkowych zginęły co najmniej 164 osoby, a wiele osób jest nadal zaginionych.

RadioZET.pl/PAP