Zamknij

"Świat przegra, jeśli nie zareaguje". Zełenski apeluje w sprawie elektrowni atomowej

16.08.2022 06:56

Świat przegra z terroryzmem i ulegnie nuklearnemu szantażowi, jeśli nie podejmie żadnych działań w sprawie okupowanej przez Rosjan Zaporoskiej Elektrowni Atomowej - powiedział w poniedziałek wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w codziennym nagraniu wideo.

Wołodymyr Zełenski
fot. Ukrainian Presidential Press Office/Associated Press/East News

- Jeśli teraz świat nie wykaże siły i zdecydowania w obronie elektrowni jądrowej, będzie to oznaczać, że świat przegrał – powiedział Wołodymyr Zełenski. - Przegra z terroryzmem. I ulegnie nuklearnemu szantażowi - podkreślił ukraiński prezydent.

Rosja ostrzeliwuje elektrownię atomową

W czwartek ukraiński koncern państwowy Enerhoatom przekazał, że siły rosyjskie przeprowadziły kolejny ostrzał kontrolowanej przez siebie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej i terytorium w pobliżu tego obiektu. Enerhoatom określił działania wojsk rosyjskich jako prowokację. Rosjanie oskarżyli o ostrzał Ukraińców. Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wezwał tego samego dnia do zakończenia działań militarnych wokół elektrowni. 

Położona na południu Ukrainy Zaporoska Elektrownia Atomowa - największa siłownia jądrowa w Europie - została zajęta przez siły rosyjskie w nocy z 3 na 4 marca. Na terenie obiektu stacjonują rosyjscy żołnierze oraz pracownicy Rosatomu. Ukraiński koncern Enerhoatom informował jednak w maju, że codzienną eksploatacją i obsługą techniczną obiektu zajmował się ukraiński personel.

RadioZET.pl/PAP