Zamknij

Świat reaguje na zabójstwo Dżamala Chaszodżdżiego

Redakcja
21.10.2018 11:06
Świat reaguje na zabójstwo Dżamala Chaszodżdżiego
fot. PAP

Okoliczności śmierci saudyjskiego dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego są głęboko niepokojące - powiedziała szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini, wzywając do przeprowadzenia śledztwa. Prezydent USA Donald Trump powiedział, że "nie jest zadowolony" z wyjaśnień i dodał, że jest możliwe, że saudyjski książę, Muhammad ibn Salman, nie wiedział o śmierci dziennikarza.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Ponad dwa tygodnie od zaginięcia dziennikarza władze Arabii Saudyjskiej przyznały w nocy z piątku na sobotę, że został on zabity w konsulacie w Stambule. Oficjalna saudyjska agencja prasowa SPA poinformowała, że dziennikarz zginął podczas kłótni i bójki na pięści, do jakiej doszło w placówce między nim a "wieloma osobami". 

"Wyłaniające się okoliczności śmierci Dżamala Chaszodżdżiego są głęboko niepokojące, w tym szokujące naruszenie Konwencji wiedeńskiej z 1963 r. o stosunkach konsularnych...”, powiedziała Mogherini w oświadczeniu. 

Zobacz także

"Dlatego Unia Europejska, podobnie jak jej partnerzy, nalega na potrzebę przeprowadzenia dokładnego, wiarygodnego i transparentnego dochodzenia, rzucając właściwe światło na okoliczności zabójstwa i gwarantując rozliczenie wszystkich odpowiedzialnych za to" - dodała.

 - Nie jestem usatysfakcjonowany, dopóki nie znajdziemy odpowiedzi - powiedział Trump, dodając, że sankcje są możliwe, ale wstrzymanie zamówień wojskowych "zaszkodzi nam bardziej, niż mogłoby ich zranić" - podało BBC. 

Wcześniej w piątek wieczorem czasu lokalnego podczas wizyty w stanie Arizona prezydent Trump zapowiedział, że będzie współpracował z Kongresem w sprawie reakcji USA na śmierć Chaszodżdżiego, ale - jak podkreślił - wolałby, aby ewentualne sankcje wobec Rijadu nie obejmowały anulowania zamówień wojskowych, gdyż kosztowałoby to setki tysięcy amerykańskich miejsc pracy.

Zobacz także

Prezydent zwrócił uwagę na znaczenie dotychczasowej bliskiej współpracy USA i Arabii Saudyjskiej. - To nie jest łatwa sytuacja. Potrzebujemy ich, jako przeciwwagi dla Iranu - podkreślił Trump.

Wiarygodność oświadczenia władz w Rijadzie w sprawie śmierci dziennikarza podważają niektórzy kongresmeni, zarówno Republikanie, jak i Demokraci, m.in. republikański senator Lindsay Graham i Eliot Engel, wpływowy przedstawiciel Partii Demokratycznej w komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów.

Kongresmen Eric Swalwell z Partii Demokratycznej wezwał władze w Rijadzie, by wyjaśniły, co się stało z ciałem zabitego dziennikarza. 

Szef Turecko-Arabskiego Stowarzyszenia Mediów Turan Kislakci i przyjaciel Chaszodżdżiego przemawiając przed konsulatem Arabii Saudyjskiej w Istambule zaapelował do władz Arabii Saudyjskiej, by oddały ciało zamordowanego saudyjskiego dziennikarza, aby można było go pochować.

- Dajcie nam Dżamala, abyśmy mogli zorganizować jego pogrzeb, aby wszyscy ludzie, którzy się o niego troszczą, światowi przywódcy, mogli przyjechać do Stambułu na pogrzeb - powiedział Kislakci.

- Dokładnie 18 dni temu dokonano brutalnego morderstwa. (...) Chcemy sprawiedliwości dla Dżamala, osiemnastu (podejrzanych) to za mało, chcemy tych, którzy wydali polecenie - dodał.

Zobacz także

Narzeczona Chaszodżdżiego, Hatice Cengiz, zareagowała na wieści o jego śmierci umieszczając późnym wieczorem w sobotę wpis na Twitterze. "Zabrali twą cielesną obecność z mojego świata. Ale twój piękny śmiech pozostanie w mojej duszy na zawsze". Swój tweet opatrzyła trzema hasztagami: #jkhashoggi #JamalKhashoggi#JusticeForJamal.

Agencja SPA przekazała, że król Salman zarządził restrukturyzację kierownictwa saudyjskiej agencji wywiadowczej.

2 października krytyczny wobec rządów następcy tronu księcia Muhammada ibn Salmana Chaszodżdżi wszedł do konsulatu Arabii Saudyjskiej w Stambule, by załatwić formalności związane ze zmianą stanu cywilnego, po czym ślad po nim zaginął.

Władze Turcji od początku podejrzewały, że dziennikarz został zamordowany w konsulacie, a jego ciało zostało stamtąd wywiezione. Przez ponad dwa tygodnie Rijad konsekwentnie odrzucał oskarżenia o zamordowanie Chaszodżdżiego.

RadioZET.pl/PAP/BM