Zamknij

Panama. Papież Franciszek upomniał biskupów. Kościół nie może być "wyniosły, pełen pychy''

Redakcja
24.01.2019 20:47
Papież Franciszek
fot. PAP/EPA

W Panamie trwają Światowe Dni Młodzieży 2019. Papież Franciszek podczas spotkania z biskupami z Ameryki Środkowej przypomniał, że Kościół nie może być "wyniosły, pełen pychy, samowystarczalny".

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Papież wskazywał, że wybór ubóstwa przez Kościół oznacza postawienie "muru", który "chroni" przed pokusą władzy, dumy i pychy.

- Potrzebny jest Kościół bardziej wolny, który nie chce, aby jego siła znajdowała się we wsparciu możnych i polityki - mówił Franciszek w czasie spotkania w kościele pod wezwaniem świętego Franciszka z Asyżu z biskupami z Panamy, Salwadoru, Kostaryki, Gwatemali, Hondurasu i Nikaragui. Było to jedno z kluczowych wydarzeń poprzedzających udział Franciszka w uroczystościach Światowych Dni Młodzieży, na które przybył do Panamy.

Franciszek przestrzegał przed "kościelnym funkcjonalizmem i klerykalizmem", przyznając, że jest to zjawisko "niestety powszechne i stanowiące karykaturę i wypaczenie posługi". Apelował do biskupów: "Bracia, ważne jest, abyśmy nie bali się dotknąć i zbliżyć do ran naszego ludu, które są również naszymi ranami".

Zobacz także

- Pasterz nie może być daleko od cierpienia swego ludu. Co więcej, możemy powiedzieć, że serce pasterza jest mierzone jego zdolnością do wzruszania się w obliczu tylu istnień zranionych i zagrożonych - dodał.

Wyjaśnił: "Czynić to w stylu Pana oznacza pozwolić, aby cierpienie to wpłynęło i naznaczyło nasze priorytety i nasze gusty, wykorzystanie czasu i pieniędzy, a także nasz sposób modlitwy, by móc namaścić wszystko i wszystkich pociechą przyjaźni z Jezusem Chrystusem we wspólnocie wiary".

Światowe Dni Młodzieży. Papież w Panamie 

Franciszek wyraził przekonanie, że Światowe Dni Młodzieży są dla biskupów wyjątkową okazją do tego, by wyjść na spotkanie i przybliżyć się jeszcze bardziej do sytuacji młodych ludzi, "pełnych nadziei i pragnień, ale także głęboko naznaczonych wieloma ranami".

- Młodzi niosą ze sobą troskę, którą musimy doceniać, szanować, której musimy towarzyszyć, a która jest dla nas bardzo korzystna, ponieważ nas porusza i przypomina nam, że pasterz nigdy nie przestaje być uczniem i jest w drodze - dodał.

Podkreślał, że w czasie zeszłorocznego synodu biskupów na temat młodzieży jego uczestnicy stwierdzili, że "młodzież pod pewnymi względami może wyprzedzić pasterzy”.

CZYTAJ TAKŻE: Światowe Dni Młodzieży 2019 w Panamie: program, data, transmisja w telewizji

RadioZET.pl/PAP/DG