Zamknij

Święto Unii Europejskiej w Rzymie

Redakcja
25.03.2017 09:34
UE szczyt
fot. PAP/EPA

Dziś mija 60 lat od daty podpisania Traktatów Rzymskich, które dały podwaliny pod powstanie Unii Europejskiej. Z tej okazji w Rzymie odbywa się unijny szczyt, na którym podpisana będzie Deklaracja Rzymska, która wytyczy plan integracji Unii na najbliższe 10 lat. W Rzymie uroczystości obserwuje reporter Radia ZET, Łukasz Konarski

Premier Szydło punktualnie o 10:00 przybyła na rzymski Kapitol. W trakcie powitania z szefem RE Donaldem Tuskiem nie brakowało uśmiechu. Nie było widać żadnej niechęci. Donald Tusk zamienił z premier Szydło kilka słów. Powitanie trwało kilkadziesiąt sekund, po czym politycy stanęli do wspólnego zdjęcia z premierem Włoch Gentolonim i premierem Malty, która teraz przewodniczy Unii.

Mimo atmosfery świętowania na szczycie padło wiele gorzkich słów. Premier Włoch Paolo Gentiloni mówił, że Unia zatrzymała się, gdy świat poszedł do przodu i to trzeba zmienić. Zapewnił jednak, że jest to lekcja, którą odrobiono i jej wyrazem ma być właśnie dzisiejsza deklaracja.

Szef Parlamentu Europejskiej Antonio Tajani stwierdził, że popełniono wiele błędów. - Unia jest zbyt biurokratyczna, nie jest równa, ludzie nie mają pracy, boryka się z terroryzmem i nielegalną imigracją. Dzisiejsze świętowanie nie jest pełne, ale Deklaracja Rzymska to nasze zobowiązanie na przyszłość - podsumował.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

RadioZET.pl/łk/DG