Zamknij

Sylwester. Specjalna strefa bezpieczeństwa dla kobiet w Berlinie

Redakcja
29.12.2017 20:09
Sylwester. Specjalna strefa bezpieczeństwa dla kobiet w Berlinie
fot. Archiwum Radia ZET

Organizatorzy największej imprezy sylwestrowej w Berlinie planują utworzenie specjalnej strefy bezpieczeństwa dla kobiet, które czują się napastowane, lub wobec których dopuszczono się nadużyć seksualnych – podał w piątek Reuters. To pierwszy taki przypadek w historii.

Sylwester. Specjalna strefa bezpieczeństwa dla kobiet w Berlinie

W strefie bezpieczeństwa będą obecni przedstawiciele niemieckiego oddziału Czerwonego Krzyża.

Jak informuje Reuters, w sylwestrowej imprezie w centrum Berlina, w pobliżu Bramy Brandenburskiej, mają wziąć udział setki tysięcy osób. Policja zapowiedziała zaostrzenie środków bezpieczeństwa – nie będzie można wnosić na teren wydarzenia dużych toreb ani alkoholu. Służby zaapelowały, by kobiety nie miały przy sobie wartościowych przedmiotów i szukały pomocy w przypadku, gdy będą czuły się zagrożone.

Zobacz także

Anja Marx, rzeczniczka wydarzenia, poinformowała, że na terenie wydzielono specjalną zadaszoną strefę, w której będzie można skorzystać z pomocy psychologicznej. „Robimy to po raz pierwszy" – poinformowała, dodając, że o zorganizowanie strefy wnioskowała policja. W 2017 r. utworzenie podobnej strefy podczas Oktoberfestu w Monachium przyniosło pozytywne efekty. Zdaniem Marx w trakcie poprzednich edycji sylwestrowej imprezy w Berlinie nie było problemów z bezpieczeństwem.

Krytycy utworzenia „strefy bezpieczeństwa" podkreślają, że pomysł jest dyskryminujący i nie rozwiązuje problemu nadużyć seksualnych.

Smog truje Polskę: Sprawdź listę chorób, które może powodować

W noc sylwestrową w 2015 roku w Kolonii doszło do licznych napaści seksualnych i rabunkowych na kobiety. Ich sprawcami byli imigranci, przede wszystkim przybysze z Afryki Północnej. Grupy młodych mężczyzn otaczały kobiety, molestowały je i okradały. Niewystarczające siły policyjne przez wiele godzin nie były w stanie opanować sytuacji. Kilkaset poszkodowanych kobiet złożyło zawiadomienia o przestępstwie. Wydarzenia w Kolonii przyczyniły się do wzrostu napięcia w Niemczech z powodu napływu migrantów. W 2015 roku do Niemiec przybyło 1,1 mln osób.

RadioZET.pl/SI/PAP